OPREZ! Evo kako da izbegnete lažno esencijalno ulje: Jedan test rešava dilemu!

01. 07. 2021. 000000 09:20

FOTO: Piksabej

Kada je reč o esencijalnim uljima, važno je imati na umu da pristajanje na najjeftiniju opciju nije uvek najbolji izbor.

Da bi bila efikasna, trebalo bi da budu 100% čista, u suprotnom trošite svoj teško zarađeni novac, jer ulja niskog kvaliteta ne nude blagodati koje pruža visokokvalitetno esencijalno ulje.

Pročitajte još: Da li znate koja je ovo biljka? NJeno ulje je jedno od najmoćnijih boraca protiv bakterija, gljivica i virusa! (RECEPT)

Kako prepoznati esencijalno ulje niskog kvaliteta?

1. Vrsta kontejnera

Čuvanje ulja u staklenoj posudi je neophodno zbog jakih hemijskih jedinjenja u ulju koja se raspadaju i reaguju u kontaktu s plastikom.

Stavite jednu kap na beli papir (papir za računarski štampač odlično funkcioniše), a zatim ga ostavite da se osuši, ukoliko ostane mrlja na papiru, to nije esencijalno ulje..

Staklo takođe mora biti tamne boje, poput jantarne ili tamnoplave, kako bi se ulje sačuvalo od ultraljubičaste razgradnje. Ako ulje kupujete lično, u prodavnici zdrave hrane, budite sigurni da su bočice na hladnom mestu - ako su izložene toploti, to može prouzrokovati negativne promene u hemijskom sastavu ulja.

Foto: Piksabej

2. Ime ulja

Većina ljudi kupuje esencijalna ulja onlajn. Ako ste jedan od njih, dok dodajete u svoju korpu, uverite se da Internet prodavnica sadrži uobičajeni naziv ulja kao i latinski naziv. Ako nema latinskog naziva , to je možda neesencijalno ulje kojem je jednostavno dodan parfem koji mu daje miris. 

U najvećem broju slučajeva, esencijalno ulje citrusa ne prolazi testove čistoće i sadrži u sebi pesticide.

3. Jeftino ulje

Kao što je pomenuto, najjeftinije nije uvek opcija. Takođe, odabir esencijalnog ulja sa najvišom cenom ne mora nužno ukazivati na to da je visokokvalitetno. Dobra ideja je biti oprezan zbog esencijalnog ulja sa vrlo niskom cenom. Esencijalno ulje visokog kvaliteta obično ima prilično visoku cenu. To je zato što je za njegovu proizvodnju potrebna zapanjujuća količina biljaka.

4. Kako je ubrano i proizvedeno

Pošto se esencijalna ulja stvaraju iz biljaka, kupovina organskog ulja je važna kako bi se izbegla potencijalna kontaminacija pesticidima. Iako većina brendova nosi zvanični pečat USDA, trebalo bi da potražite i ulje koje je označeno kao „divlje rađeno“ ili neka slična oznaka. To znači da je biljka koja se koristila za ulje sakupljana u divljini, a nije obrađivana - što ukazuje na to da nije prskana hemikalijama. Dokazano je da je u najvećem broju slučajeva, ulje citrusa ono koje sadrži najviše pesticida.

Foto: Piksabej

5. Nema izjavu u o čistoći ulja na ambalaži

Na etiketi uvek treba da bude naznačeno da li je esencijalno ulje 100% čisto esencijalno ulje. Ako nema te izjave, to znači da postoji velika šansa da je izmenjeno ili pomešano sa nečim drugim. Da bi ulje bilo efikasno, ono mora biti čisto.

Ukoliko ulje stalno miriše potpuno isto, svaki put kad ga kupite, onda postoji velika šansa da kompanija dodaje hemikalije, verovatno sintetičke, da bi postigla isti profil mirisa.

6. Miris

Ako ulje kupite od iste kompanije, ali ono ne miriši kao ostalo iste vrste koju ste kupili, to je zapravo dobar znak.

Ukoliko ulje stalno miriše potpuno isto, svaki put kad ga kupite, onda postoji velika šansa da kompanija dodaje hemikalije, verovatno sintetičke, da bi postigla isti profil mirisa. Iako hemijski sastojci ulja mogu ostati isti, odnos svakog od njih neće. Mnogo je stvari koje će uticati na miris. Količina kiše koju je usev primio, temperatura vazduha, dužina vegetacije, sadržaj tla itd. - slično vinu. Vino iz iste sorte grožđa, uzgajano na istom mestu, od istog proizvođača, može iz godine u godinu dati znatno različito vino po ukusu.

7. Kako kaplje

Kada odvrnete poklopac, obratite pažnju na to kako je zaptiveno. Trebalo bi da bude zapečaćen nečim što se naziva „reduktor otvora“. To je utikač koji kontroliše koliko kapi izlazi istovremeno. To nije samo korisno kako biste osigurali da dobijete pravu dozu, već takođe produžava rok trajanja ulja koje je sklono oksidaciji, ograničavajući njegovu izloženost vazduhu. Pokušajte da izbegavate i kapaljke napravljene od plastike ili gume - i jedan i drugi materijal se obično raspadaju, što oslobađa sintetičke nečistoće u ulje.

Loading...

8. Ne prolazi test čistoće

Obavezno testirajte svoje ulje na čistoću kada ga kupite. Da biste to uradili, jednostavno stavite jednu kap na beli papir (papir za računarski štampač odlično funkcioniše), a zatim ga ostavite da se osuši.

Pročitajte još: Naučite kako se jede ŽIVA KOPRIVA i direktno unesite vitamine: Bodlje se uklanjaju jednostavnim potezom (VIDEO)

Ako je ostao uljani trag, to nije čisto esencijalno ulje. Postoje izuzeci, jer su neka ulja dublje boje i teže konzistencije i mogu ostaviti blagu nijansu iza sebe, mada ne bi trebalo da budu masna. Ti izuzeci uključuju sandalovinu, ulje pačulija i nemačku kamilicu.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUK