Putovanje avionom sa bebom ne mora da bude bauk
Putovanja su ponovo dostupna, a ukoliko imate bebu, sigurno razmišljate o letu avionom jer je komotniji, kraće traje, a nije neprimamljiva ni opcija da se iskoriste jeftine avio karte. Međutim, roditelji se uglavnom brinu kako će beba podneti put. U nastavku slede saveti za što bezbrižninji let avionom sa bebom.
Kuda sa kolicima?
Naravno da ne možete zamisliti odmor sa bebom bez kolica. Međutim, ono što je pitanje mnogih roditelja koji planiraju let sa bebom jeste gde će ta kolica biti smeštena. Dobra vest je da sve do čekiranja možete koristiti svoja kolica za bebu, a potom ih predajete u prtljažnik aviona. Ova usluga je kod većine avio kompanija besplatna, tj. prevoz kolica se ne naplaćuje odvojeno, a ono što je takođe bitno jeste da se kod većine kompanija roditelji sa decom prvi ukrcavaju baš iz razloga kako bi mogli udobno da se smeste i da ne bi morali dugo da nose bebu u rukama. Ukoliko morate dugo da čekate na let ili imate više presedanja, kolica će vam biti spas jer će vam poslužiti kao prenosivi krevetac dok ste na aerodromu. Ukoliko pak brinete da će se beba unervoziti i da nećete moći dugo da je nosite, možete koristiti nosiljku za bebe koju možete poneti sa sobom u avion. Bebe uglavnom uživaju u nosiljkama i uz njih lakše podnose velike promene koje im se odvijaju. U ovom slučaju - boravak na aerodromu i let avionom.
Šta ako beba ogladni tokom leta?
Još jedna dobra vest jeste da se politika aerodroma koja uglavnom zabranjuje unošenje više od 100ml tečnosti i hrane u avion ne odnosi i na roditelje sa decom. To znači da bebinu kašu možete poneti u svojoj torbi za ručni prtljag, a u slučaju da vam je potrebno zagrevanje mleka ili kaše, možete se obratiti stjuardesi. U avionu uglavnom imaju mikrotalasne pećnice ili vam stjuardesa može ponuditi neki alternativni način da zagrejete hranu.
Presvucite bebu pre leta
U idealnom slučaju, najbolje je da se ukrcate u avion sa bebom čija je pelena suva. I zato, postarajte se da presvučete bebu neposredno pre leta. Čak i ako vam se ne čini da joj je potrebna zamena pelene, beba će se sigurno osvežiti.
U slučaju da je vaša beba veća, tj. da je u fazi skidanja pelena, brzinska poseta toaletu je takođe stavka koju ne smete da propustite pre ukrcavanja. Na taj način možda nećete osigurati da tokom leta ne dođe do potrebe za presvlačenjem, ali, sigurno ćete smanjiti šansu da se beba meškolji i da eventualno plače zbog pelene pri samom uzletanju kada ste prinuđeni da sedite vezani pojasem u svom sedištu i kada po tom pitanju ne možete učiniti apsolutno ništa. Takođe, menjanjem pelene pred let povećavate šanse da se beba umiri u avionu i da eventualno prespava let, što bi bila idealna situacija.
Ne zaboravite probiotik
A kada smo već kod pelena, poznato je da promena sredine i samo putovanje može negativno da utiče na crevnu floru kako kod odraslih, tako i kod beba. I zato, ne zaboravite da na svoj spisak za putovanje dodate i probiotik, što za vas, što i probiotik za bebe koji ćete preventivno koristiti i davati bebi već nekoliko dana pred put. Na taj način, predupredićete sve te stomačne tegobe koje mogu da nastanu tokom putovanja. Probiotik za bebe je naročito važan jer je bebin stomak osetljiviji, a naročito u slučaju ukoliko vam je ovo prvo putovanje pa beba još nije imala priliku da promeni sredinu, vodu i ishranu pa osim putničke dijareje može doći do narušenja imuniteta i samim tim i do veće šanse da se beba razboli. I zato, nikako nemojte zaboraviti probiotik jer ćete upotrebom istog preduprediti sve ove probleme.