Danas je Spasovdan, jedan od najvećih srpskih praznika
Spasovdan spada u pokretne praznike - pada istog dana, ali se menja datum jer se računa od Vaskrsa. Praznuje se uvek u četvrtak, 40 dana posle Vaskrsa, a deset dana pre Duhova.
Pročitajte još: KAKO SE PIŠE: REĆIĆU ili REĆI ĆU? Mnogi ne znaju koji je pravi oblik
Spasovdan slavi Banjaluka, a danas je i slava Beograda. Od kada je despot Stefan Lazarević 1403. godine dao Beogradu status prestonice, u čast obnove i napretka, grad je kao svoju slavu uzeo Vaznesenje Gospodnje - Spasovdan. U narodu je praznik Vaznesenja Gospodnjeg poznatiji kao Spasovdan
Spasovdan je stočarski i rataski praznik
Osim kao stočarski i ratarski praznik, slavi se i kao Krsna slava, ali i zavetina za čitavo selo.
Danas se ne rade teški poslovi, u znak poštovanja prema velikom prazniku koji, prema verovanju, može da spasi kuću od nevolje, a decu od bolesti.
Pročitajte još: EKSKLUZIVNO: Drevni LEK monaha sa Svete Gore koji "DIŽE iz MRTVIH" (RECEPT)
Originalni barjak Uprave grada
Ova slava simbolično ukazuje na stalno uzdizanje - vaznesenje grada iz pepela i neuništivu nadu i veru u budućnost izražavajući duševnu i moralnu snagu naroda prekaljenog u slavnoj prošlosti.
Današnju formu postojećeg slavskog obreda uobličio je 1862. godine mitropolit beogradski Mihailo Jovanović, tada i poglavar Crkve Kneževine Srbije, na čiji je predlog, upućen knezu Mihailu Obrenoviću, 1863. godine i sagrađena Vaznesenjska crkva. Ova crkva uspela je da sačuva originalni barjak Uprave grada.
Pročitajte još: Sveštenstvo RUSKOG MANASTIRA otkriva narodni lek za PREVENCIJU RAKA
Domaćin gradske slave je gradonačelnik Zoran Radojičić
Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije će danas služiti svetu arhijerejsku liturgiju, sa činom osvećenja slavskih darova u beogradskoj Vaznesenjskoj crkvi.
Svečana slavska litija koju će predvoditi patrijarh Porfirije, sa više stotina sveštenika, članovima svih beogradskih crkvenih horova i predstavnicima različitih gradskih službi, krenuće u 19 časova.
Pročitajte još: Gračanica krije TAJNU: Pariz ima jednu, a Srbija četiri Mona Lize! (Foto)
Slavska litija kretaće se od Vaznesenjskog hrama ulicama Kneza Miloša i Kralja Milana, preko Trga Slavija i Bulevara Oslobođenja do hrama Svetog Save na Vračaru, gde će biti služen moleban za Beograd i njegove žitelje.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU