Stižu VRUĆINE, ljudi PADAJU KO POKOŠENI: Zbog čega dolazi do naglog PADA KRVNOG PRITISKA
Veliki procenat vlage u vazduhu usled obilnih padavina ovih dana, ali i zagušljive prostorije, gužva i stresna situacija mogu da dovedu do naglog srozavanja krvnog pritiska čak i kod potpuno zdravih osoba.
Pročitajte još: Svrab i crvenilo očiju zbog alergije na polen: 3 saveta bi mogla da pomognu
Od kolapsa su naročito ugroženi srčani bolesnici, odnosno hipertoničari, ali i svi drugi hronično oboleli, pa lekari savetuju da se pritisak meri češće nego uobičajeno kako bi se izbegla vrtoglavica, mučnina, lupanje srca, opšta slabost. Doktorka Radmila Šehić, iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć u Beogradu, kaže da se pod niskim pritiskom podrazumeva onaj čije su vrednosti za gornji 90 mmHg, a donji 60 mmHg:
- Ovo stanje praćeno je raznolikom simptomatologijom, pa osim vrtoglavice, omaglice, mučnine, lupanja srca i opšte slabosti može da sejavi i potiljačna glavobolja, preznojavanje, osećaj tonjenja i straha. Gotovo da nema osobe koja tokom života
nije imala pad krvnog pritiska ispod dopustivih vrednosti - kaže dr Šehić.
Naša sagovornica navodi da nije svaki snižen pritisak isti, već postoje tri vrste arterijske hipoten-
zije:
- Prva je funkcionalna i vezana je za pad krvnog pritiska usled oslabljenog tonusa zidova krvnih sudova kao posledica dugotrajnog ležanja i zauzimanja uspravnog položaja. Poznata je kao ortostatska hipotenzija i ne mora da bude vezana za neko oboljenje. Jednostavno se pri naglom uspravljanju ne obavi dovoljan dotok krvi u mozak i druge vitalne organe. Sanira se tako što se pri ustajanju, postepeno osoba uspravlja, sa pauzom i fazom sedenja.
Druga vrsta hipotenzije je sekun darna.
- U ovom slučaju snižen krvni pritisak posledica je uticaja hroničnog oboljenja na vitalnost krvnih sudova, a time i dotok kiseonika u tkiva i vitalne organe - kaže dr Šehić.
Pročitajte još: Šta treba da znamo o LAVANDI? Odlična je u borbi sa stresom, a ovako deluje na bore i akne
- Dešava se kod srčanih i pulmoloških bolesnika najčešće, ali i kod onih koji pate od metaboličkih oboljenja, hematoloških bolesnika i mnogih drugih stanja. Nije redak slučaj da se ova vrsta hipotenzije konstatuje kod neadekvatne upotrebe lekova protiv visokog pritiska, upotrebe sedativa, ili bilo kog leka sa dejstvom na krvne sudove.
Posebna kategorija su kolaps i sinkopa
- Kolaps je trenutni pad krvnog pritiska koji se dešava i potpuno zdravim osobama - kaže dr Šehić.
- Česti provocirajući faktori su upravo aktuelne vremenske prilike, dakle veliki procenat vlage u vazduhu, neprovetrene prostorije sa mnogo ljudi, dugotrajno stajanje, gubitak tečnosti i minerala privećem fizičkom naporu u dužem vremenskom periodu. Kod devojaka u toku mesečnog ciklusa,gubitak tečnosti i hormonskih stanja.
Da biste sprečili da se srušite zbog kolapsa bitno je da to stanje prepoznate pre nego se pritisak snizi ispod normale. Simptomi su zujanje u ušima, malaksalost, mučnina, znojenje. Ukoliko se tako osećate bitno je da što pre sednete ili se udobno negde oslonite. Idealno bi bilo da se spusti glava ka krilu, diše polako i bez panike. U slučaju kolapsa osoba je pri svesti, ali to nije slučaj kada dođe do sinkope.
Pročitajte još: Niste ni svesni kakvu GREŠKU pravite: Zbog OVE jutarnje navike možete da ostanete ĆELAVI
- To je nagli gubitak svesti i tada su moguća povređivanja - kaže nam naša sagovornica. - U tom slučaju bi osobu trebalo postaviti na bok, raskomotiti, rashladiti vodom, omogućiti protok vazduha i tek kada dođe svesti dati joj male gutljaje tečnosti. Svako stanje sinkope trebalo bi ozbiljno da se shvati i dijagnostički naknadno proveri.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU