Odlična ideja za Uskrs: Keto dijeta nije gladovanje, već sveža ishrana!

24. 04. 2021. 000000 09:00

Foto: Depozitfoto

Tačno sto godina stara, keto dijeta nastala je kada je endokrinolog, dr Henri Gejlin, na godišnjem zasedanju Američke zdravstvene asocijacije istakao zapažanja o pozitivnom uticaju terapeutskog posta na epileptične napade.

Pročitajte još: Pomaže kod nadutosti, dobar je za jetru, a može pomoći i pri mršavljenju...Zašto je još dobro piti čaj od maslačka?

Bazira se na minimalnom unosu ugljenih hidrata, zbog čega se organizam s vremenom preorijentiše na korišćenje masti da bi funkcionisao. Ako u telo unosimo minimalne količine šećera, odnosno glukoze koja se nalazi u ugljenim hidratima, masti u jetri prelaze u eneretske molekule ketone, pa otuda ime dijeti.

Šta smete piti?
Od napitaka konzumirajte vodu, čašu crnog vina dnevno (po želji, naravno), čaj i kafu (ali bez šećera).
Telo samo troši masti, a vi ne gladujete!

Ovakav režim ishrane pomaže u lečenju dijabetesa, poboljšava mentalne sposobnosti, ublažava tegobe digestivnog trakta, akne, smanjuje posledice Alchajmerove bolesti, migrene, LDL holesterol pa i visok pritisak, povećavajući priliv energije i proređujući epileptične napade. Takođe, rešava probleme sa nadutošću i gasovima, a obuzdava apetit.

Ovo nije dijeta za trudnice, a jeste za dijabetičare i strudente.

S druge strane, trudnice bi trebalo da izbegavaju ovu dijetu, a oni koji imaju probleme sa hipertenzijom da kontrolišu pritisak tokom ovog režima ishrane. Mogu se javiti i grčevi u mišićima, opstipacija, “keto grip” (blaga glavobolja, vrtoglavica, nedostatak koncentracije i motivacije i zamor, koji nestaju nakon nedelju dana), neprijatan zadah i blaga dehidracija.

Pročitajte još: MAGIČNA aromatizovana vodica sa četiri sastojka: Osvežite se. SKINITE CELULIT i kilograme zauvek (RECEPT/VIDEO)

Osnovni postulati keto dijete mogu vam postati i način ishrane do kraja života, ali samo ukoliko se ne bavite težim fizičkim poslovima ili sportovima.

Foto: Depozit

Primer jelovnika
Doručak napravite omlet sa jajima i spanaćemRučajte morske plodove sa avokadom, začinjene maslinovim uljem, a zaVečera pripremite pravi mali gurmanski užitak: jagnjetinu sa keljom, parmezanom i zelenom salatom.

Kako da je sprovodite? Najpre izbacite iz ishrane sve šećere i prerađene proizvode bogate ugljenim hidratima, a umesto njih jedite sirovu ili što manje termički obrađenu hranu, iz koje bi trebalo dnevno da unosite 20 g svarljivih ugljenih hidrata i što više vlakana.

Pročitajte još: Da li ste probali KEFIR? Evo zašto ga nazivaju NAJBOLJIM PROBIOTIKOM

Proteina bi trebalo da unosite 1,5 g po kilogramu telesne mase, nikako manje, da ne bi došlo do gubitka mišićne mase. Masti dodajte po potrebi, u odnosu na to koliko ste smanjili unos ugljenih hidrata.

Zaboravite šećer, jedite što više sveže hrane, jaja, kada ogladnite uzmite šaka oraha.

Tako, na izgubljenih 180 g ugljenih hidrata dodajte 90 g masti. Nemojte da užinate osim ako stvarno ne osetite glad, a i tada pojedite šaku orašastih plodova. Spavajte najmanje sedam sati, jer sve manje od toga dovodi do podizanje nivoa šećera u krvi i usporava proces mršavljenja. Iz ishrane izbacite: sve vrste žitarica, slatkiše, grickalice, alkohol, kečap, majonez, mleko, jogurt, sokove, mesne prerađevine, mahunarke, korenasto povrće, brašno.

Pročitajte još: DETOKSIKACIJA: Rešite se kafe i osvežite organizam

Umesto toga jedite: jaja, orašaste plodove, avokado, bobičasto voće, različite semenke, zeleno lisnato povrće, pačetinu, piletinu, ćuretinu, ovčetinu, jagnjetinu, junetinu, slaninu, sve vrste ribe, neprerađene sireve, hladno ceđeno maslinovo ulje, laneno, kokosovo i ulje od koštica grožđa, suve biljne začine.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU