Neki spavači u snu mogu da uče i rešavaju probleme, a tako će se lečiti mentalna oboljenja
Na taj način, teoretski, mogli bismo i da učimo u snu i još mnogo toga. Naučnici sa Nortvestern univerziteta u Ilinoisu, SAD, otkrili su nešto što vodi ka tome - da ljudi koji su u stanju spavanja i sanjanja imaju sposobnost komunikacije sa "budnim" svetom, uključujući izvršavanje jednostavnih uputstava, odgovaranje na pitanja, pa čak i rešavanje osnovnih matematičkih problema.
Pročitajte još: Tito je znao, a vidovnjakinja najavila: ZLATNA VODA u Zmajevu otkriva Atilin grob
Fenomen nazivaju "interaktivnim sanjanjem", a javlja se tokom REM faze. Istraživači su sarađivali sa 36 dobrovoljaca u četiri različite laboratorije, da bi kreirali eksperimente sa snom na osnovu svojih teorija, a neki od učesnika imali su različite poremećaje sna, poput narkolepsije.
Mnogi sanjači koriste radnu memoriju
- Otkrili smo da pojedinci u REM snu mogu da komuniciraju sa eksperimentatorom i uključe se u komunikaciju u realnom vremenu. Takođe smo pokazali da su sanjači sposobni da shvate pitanja, uključe se u operacije radne memorije i da daju odgovore - rekao je psiholog Ken Paler.
Pročitajte još: Najveća komunistička TAJNA: Ko je ubio 4.000 Srba i 12 Nemaca i zašto je Mustafa Golubić viđen u Smederevu?
Spavači su na pitanja i zadatke odgovarali unapred određenim pokretima mišica oka ili lica, a rezultati su pokazali da je postojao bar jedan tačan odgovor na upit u 47 procenata od 57 sesija u kojima bi učesnik potvrdio da je bio u stanju sanjanja.
Uspešni spavači su se budili spremni da prepričaju san!
Pojedinci koji su dali tačne odgovore obično su se budili u nameri da "izveste" o svojim snovima. U ovom trenutku, neki su rekli da se sećaju da su podražaje primali kao da dolaze izvan sna - kao što je glas bez tela, na primer, dok su neki rekli da su podražaje doživljavali kao deo samog sna - recimo, kao da slušaju radio - u snu.
Pročitajte još: Pobedio je najkrvoločniju vojsku i potpisao prvi mirovni sporazum na svetu, a onda vladao još 42 godine!
"Ova ponovljena zapažanja interaktivnog sanjanja, koja su dokumentovale četiri nezavisne laboratorijske grupe, pokazuju da se fenomenološke i kognitivne karakteristike sanjanja mogu ispitivati u realnom vremenu", navodi tim u svom izveštaju.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU