Rešavamo DILEMU: Koja je razlika između OŠTROG i MEKOG brašna? Evo kada koristimo TIP 400, a kada TIP 500
Kada da upotrebite oštro, a kada meko brašno nije pitanje koje muči početnike u kuhinji, već i oni malo iskusniji ponekad se nađu u dilemi koje će koristiti u određenom jelu.
Iako ima i onih koji time ne razbijaju previše glavu, ponekad je zaista važno koristiti određenu vrstu brašna kako bi krajnji rezultat bio savršen.
U većini kolača i keksića tradicionalno se koristi pšenično brašno koje uopšteno delimo na glatko i oštro, a dobijaju se finim mlevenjem pšenice. Svakako treba napomenuti da je lišeno većeg dela vitamina i minerala, ali prednost im je što su idealna za pečenje.
Iako je vizuelno razlika između oštrog i glatkog brašna zaista mala, ipak je potrebno koristiti određenu vrstu brašna da biste dobili zadovoljavajući proizvod.
Tako se recimo za razvučeno testo poput onog za bundevaru, sirnice i štrudle koristi meko brašno, isto kao i kod pripreme hleba i peciva kao i lisnatog testa.
Oštro brašno je idealno za recimo njoke, kolače od dizanog testa, prhke kolače, pohovanje…
Koja je razlika između brašna tip 400 i tip 500?
Brašno tip 400 je meko pšenično brašno, bez ljuspica žita, dobija se u procesu mlevenja pšenice iz središnjih delova pšeničnog zrna.
Brašno tip 500 ima malu količinu žitnih ljuspica i klica i zato je malo tamnije i oštrije od tipa 400. Obe vrste pripadaju belim brašnima.
Crna brašna imaju veću količinu pepela, odnosno dobijaju se od perifernih delova zrna.
Za hleb se obično koriste bela brašna tip 500 a za kolače i torte tip 400, ali to nije obavezno.
Predlog: U kuhinjskom ormariću držite po 1 kg belog brašna i nekoliko kg integralnog brašna (na primer speltinog) ili ražanog i heljdinog, po 0.5 kg kukuruznog brašna i kukuruzne krupice/griza – za pravljene kačamaka, odnosno proje, projica, hleba od mešanog brašna.