Depresija i ushićenje na klackalici: Da li znate šta je BIPOLARNI poremećaj?

15. 04. 2021. 000000 15:00

Foto: Depozitfoto

Javlja se kod 2,5 odsto ljudi tokom života; počinje rano, najčešće pre 20. godine života i to uglavnom atipično, simptomima kao što su anksioznost, nekim od anksioznih poremećaja ili depresivnim epizodama. Nijedan pol nije izuzet od ovog oboljenja.

Pročitajte još: STRAH od igle nije redak, a TRIPANOFOBIJA se leči u 4 koraka

To je hronična, dugotrajna, često doživotna i ponavljajuća bolest.

Kako se ispoljavaju faze bipolarnog poremećaja?

Suicid
Trećina do polovine bipolarnih pacijenata pokuša samoubistvo, najčešće u depresivnim fazama, a 15-20 odsto pokušaja završava suicidom. Hipomanična faza bolesti je blaga i kraća forma manije, pri čemu osoba uvek ima jasno prosuđivanje o sebi i okolini.

- Ponavljaju se epizode koje se različito ispoljavaju kao: hipomanična, manična, depresivna i mešovita faza. Osoba koja ima bipolarni poremećaj tokom dugog vremenskog perioda može stalno da "prelazi" iz epizode u epizodu, a između epizoda može biti u potpunosti funkcionalna i bez simptoma.

Prelaze iz faze u fazu

Manične faze ispoljavaju se povećanom ili stalnom, često nesvrsishodnom aktivnošću, ubrzanim ili neprekidnim govorom, povećanim samopouzdanjem, doživljajem sopstvene grandioznosti, smanjenom potrebom za spavanjem, povišenim raspoloženjem koje prevazilazi uobičajeno shvatanje "dobrog raspoloženja" - kaže prof. dr Aleksandra Nedić sa Katedre za psihijatriju i psihološku medicinu Medicinskog fakulteta iz Novog Sada.

Osobe sa maničnim poremećajem su za bolnicu

Pročitajte još: Najbolji NAPITAK u borbi protiv prehlade, mamurluka i čira na želucu

Osobe u maničnim epizodama se najčešće dovode na bolničko lečenje. Epizode bipolarne depresije malo se razlikuju od depresivnih epizoda u okviru depresivnog poremećaja. Međutim, lečenje je potpuno drugačije, pa je stoga neophodno brzo postaviti dijagnozu bipolarnog poremećaja.

Foto: Depozit

Šta je najčešći uzrok bipolarnog poremećaja?

- Saznanja ukazuju da kombinacija naslednih faktora, razvoja ploda tokom trudnoće i porođaj, izazivaju bipolarni poremećaj. Nasledno opterećenje - genetika se za ovu bolest procenjuje na 60-80 odsto - kaže dr Nedić.

Pročitajte još: Negativnost utiče na zdravlje i više nego što smo mislili

Međutim, važni su i drugi faktori koji utiču na pojavu i tok bolesti. To su, na primer, infekcije i pušenje tokom trudnoće, stariji uzrast roditelja, carski rez na porođaju. Nepovoljni životni događaji i traume u detinjstvu predstavljaju značajan rizik.

Nasledni faktor je i do 80%

- Takođe, povoljne okolnosti odrastanja i pozitivna rana iskustva deluju kao zaštitni faktori - kaže prof Nedić.

Uz redovnu terapiju živi se kvalitetno

Kako izgleda terapija i u kojoj meri ona daje rezultate, pa osoba može da nastavi normalno da funkcioniše?

- Najveći broj pacijenata koji redovno uzimaju lekove i dolaze na kontrolne preglede, funkcioniše kao i pre pojave poremećaja - rade, stvaraju porodice, rađaju. Ograničenja su u uzimanju alkohola i droga, kao i u relativno redovnom održavanju spavanja tokom noći - što znači da se, npr. ne preporučuje noćni rad - ističe dr Nedić

Pročitajte još: Ako ste ljubitelj ispijanja kafe - evo koja KOLIČINA je dozvoljena

Koje su najčešće zablude o ovom oboljenju?

- Bipolarni poremećaj se dobro leči, ali neverica u odnosu na ovu činjenicu, kao i stigma koja prati sve psihijatrijske poremećaje, odbacivanje okoline ili strah od odbacivanja - predstavljaju veliki problem: pacijenti se javljaju kasno, a na ishod lečenja značajno utiče i stav sredine - zaključuje dr Nedić.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU