Korona + prolećni umor - UBITAČNA kombinacija: Poslušajte savet Dr Stefanović, DIĆI ĆE VAS IZ MRTVIH!

14. 04. 2021. 000000 08:00

Foto: Depozitfoto

Ovog proleća od hroničnog umora, karakterističnog za ovo doba godine, pored onih kod kojih je ovo stanje izazvano otopljavanjem i naglim promenama vremena, pate i osobe koje su preležale kovid 19.

Pročitajte još: Četiri dana pre testiranja na šta ste alergični morate da uradite važnu stvar

Pacijenti, posebno sa kardiovaskularnim bolestima, žale se na iznenadne padove krvnog pritiska, osećaj težine u nogama i povećanu potrebu za spavanjem. Lekari kažu da ove tegobe obično prođu za dve nedelje, a izuzetak su oni koji su nedavno preležali infekciju virusom korona, jer kod njih iscrpljenost usled virusne infekcije, udružena sa prolećnim umorom, može da traje i duže od dva meseca.

Hladno jutro, topao dan
Srce se na toploti širi, i da bi obavljao svoju funkciju u održavanju krvnog pritiska, radi pod povećanim opterećenjem.
Nestabilno vreme sa niskim jutarnjim i visokim dnevnim temperaturama je šok za organizam.

Doktorka Ivana Stefanović iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Beograda kaže da se prolećni umor javlja iz više razloga:

Tražite sunce Foto: Depozit

- Nestabilno vreme sa vrlo niskim jutarnjim i visokim dnevnim temperaturama, gde razlika bude i više od 20 stepeni, dovodi do različitih procesa: od noćnog skupljanja krvnih sudova i skoka krvnog pritiska do dnevnog širenja krvnih sudova na periferiji i pada pritiska. To deluje šokantno na ljudski organizam, jer on zahteva više dana da bi se prilagodio ovakvim promenama vremenskih prilika.

Pročitajte još: Zašto neki ljudi spavaju sa lukom ispod jastuka? Postoje 4 dobra razloga, a nijedan nije SUJEVERJE!

Rezeve su iscrpljene
- Iako nije potpuno naučno dokazano, smatra se da je doprinoseći faktor prolećnom umoru i balans između hormona sreće - seratonina i melatonina - hormona spavanja. Rezerve serotonina su potpuno iscrpljene sredinom marta, jer ovaj hormon se proizvodi samo tokom sunčanih  dana i potrebno je vreme da se on nadoknadi - kaže Stafanović.

Razlog za pojavu prolećnog umora je i zimska trpeza.

- Hrana koju smo konzumirali u zimskom periodu po svom sastavu je nutritivno siromašna i nedovoljno kvalitetna za održavanje tela u pojačanom ritmu svakodnevice u rano proleće - kaže dr Stefanović.

Zimska hrana je prepuna soli, masnoća i šećera.

Ona je bogatija masnoćama i šećerima, konzervansima i sadrži previše soli, a malo dijetalnih vlakana, što energetski opterećeuje već vremenskim prilikama opterećen organizam.

Na spisku razloga za prolećni dremež i "teške" noge su i hormoni.

Pročitajte još: Najbolji NAPITAK u borbi protiv prehlade, mamurluka i čira na želucu

Hroničan umor
Na severnoj hemisferi, simptomi hroničnog umora obično se javljaju od sredine marta do sredine aprila, a u zavisnosti od osobe mogu biti manje ili više izraženi.

Umor je takođe jedna od najčešćih posledica preležanog kovida, čak i kod pacijenata koji su imali lakše tegobe.

Nakon oporavka od kovida treba se odmarati.

- Iako smo mnogo toga naučili o kovidu i dalje je ova bolest nepoznanica u mnogim aspektima - kaže dr Stefanović. 

Tek naknadne studije će da pokažu da li korona povećava učestalost srčanog i moždanog udara ili ne. Dok ne budemo imali ta saznanja, razumno je da svu simptomatologiju u postkovid periodu, pripišemo ovoj bolesti, dok se ne dokaže suprotno.

Pročitajte još: Rešite se napetosti i smanjite TAMNE PODOČNJAKE za 30 sekundi: Jednostavno je

To podrazumeva da bi nakon oporavka od simptoma izavanih virusom SARS KoV-2 trebalo voditi računa da se odmora dovoljno, ide u kratke šetnje i polako vraća kondicija. Jer kovid 19 je sistemska bolest, svi organski sistemi su u različitoj meri bili zahvaćeni procesom i potrebno im je različito vreme da se oporave.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU