Zašto nekada treba da spavamo BEZ JASTUKA?

Kristina LJubisavljević

12. 04. 2021. 000000 22:00

Foto: Deposit

Prvi jastuci za koje znamo potiču iz Mesopotamije. Bili su napravljeni od kamena, a mogli su ih priuštiti samo imunćni ljudi. Za razliku od drevnih kamenih jastuka, oni koje danas koristimo su mekani i pahuljasti, a mnogi ljudi više ni ne mogu zaspati bez jednog takvog jastuka.

Mnogi se slažu kako spavanje bez jastuka ima brojne prednosti:

Pročitajte još: Negativnost utiče na zdravlje i više nego što smo mislili

Smanjuje bolove u leđima

Može da ublaži stres
Što više smetnji tokom spavanja imate, telo ima manje vremena za mnoge važne funkcije koje se javljaju tokom sna. Stalni nedostatak sna može uticati na vaše raspoloženje i koncentraciju, a vaše telo će tokom dana lučiti više hormona stresa.

Mnogi jastuci mogu dovesti do neprirodnog položaja za spavanje, a podrška koju pružaju ne traje dugo. Iako sam jastuk neće naštetiti leđima, može pogoršati bolove. Kada spavate bez jastuka, kičma se može odmoriti, a telo je u prirodnom položaju.

Pomaže kod bolova u vratu

Većina jastuka ne može vam pomoći da spavate u ispravnom položaju, a mogu ga čak i pogoršati. Dugotrajno savijanje vrata na bilo koji način izazvaće vam nelagodu, a prečvrsti ili premekani jastuci mogu dovesti i do bolova u vratu.

Pročitajte još: Posle infarkta ove LAKE vežbe su obavezne

Pomoć kod glavobolje

Ako se budite s glavoboljom, možda je kriv vaš jastuk. Previsoki jastuci uzrokuju napetost u vratnim mišićima pa ne treba da vas čude česte jutarnje glavobolje.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU