Zašto ne treba da jedemo radeći: Psiholozi istuču da je pauza za ručak obavezna

Kristina LJubisavljević

02. 05. 2021. 000000 16:30

Foto: Deposit

U tom slučaju, svoj obrok pojedete za kancelarijskim stolom, radeći. Dok je kod nas to česta pojava, u Francuskoj je ovakav vid "ishrane" na radnom mestu zakonom zabranjen!

Na taj način se radnici podstiču da odmore od posla i da pauza za ručak bude vreme isključivo za njih. Istraživanja pokazuju da je pauza potrebna kako bi ljudi posle nje bili produktivniji i kako bi se bolje skoncentrisali na rad. Ovaj zakon je, zbog korona virusa, trenutno stopiran od strane francuskog Ministarstva rada.

Pročitajte još: NAJDUŽA NOĆ u istoriji čovečanstva dogodila se 536. godine i trajala je 18 meseci. Šta se tačno desilo?

Razna naučna istraživanja govore da udaljavanje od računara i mir tokom pauze za ručak pozitivno utiču na pojedinca, čak i sada kada veliki broj zaposlenih radi od kuće.

Gde god da radite – za stolom, na kauču ili u krevetu, to mesto u datom trenutku predstavlja vaš poslovni prostor i tamo ne bi trebalo da jedete, jer jedenje postaje nesvesno, kaže psiholog Sem Von Rajh.

- Kada jedemo nesvesno, ne razmišljamo puno o drugim stvarima, pa ne primećujemo ni znak sitosti. Jedemo brže i više - kaže njegov kolega psiholog Leni Redman.

Dok rade iz kancelarije, zaposleni su često ograničeni po pitanju hrane – poješće ono što su poneli od kuće, otići će u pekaru ili prodavnicu, ali količina hrane koja im je tom priikom dostupna daleko je manja od one od kuće. Osim toga, kod kuće će najverovatnije grickati nešto usput i to iz čiste dosade.

Pročitajte još: Često nosite patike ili cipele bez čarapa: Jako loša odluka, evo zbog čega

Bruk Šeler, lekar za kliničku ishranu kaže da bi trebalo izdvojiti 30 do 60 minuta tokom dana za pauzu, kako bismo smanjili nivo stresa i izgaranje na poslu.

- Udaljite se, izdvojte vreme da malo predahnete. Ako napravite pauzu da napunite baterije i pružite svom mozgu priliku da se ponovo pokrene, to će vam omogućiti veću produktivnost, fokusiranost i kreativnost.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU