Pedijatar Milovanović: Stomačni virus je najopasniji kod predškolaca, a bebe odmah vodite u bolnicu
Prema rečima asistenta dr Ivana Milovanovića, šefa Dnevne bolnice gastroenterologije, Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, što je dete mlađe rizik od prevelikog gubitka tečnosti usled povraćanja i proliva je veći, pa bi roditelji koji osim školarca imaju i bebu trebalo da budu posebno oprezni.
Pročitajte još: Urolog Babić: Smanjen broj spermatozoida se leči na TRI načina, a prvi su vitamini
Stomačni virusi nisu neuobičajeni među najmlađima, ali zahtevaju adekvatan tretman da ne bi došlo do komplikacija kao što je veliki gubitak tečnosti.
- Osnov lečenja stomačne viroze kod školske dece je da im se u kućnim uslovima adekvatno nadoknadi izgubljena tečnost - objašnjava dr Milovanović.
Rehidratacija se radi postepeno, a najvažnije je kod beba i predškolaca.
To se radi postepeno, obično oralnim rehidratacionim sredstvima, koje se mogu kupiti u svakoj apoteci, a sadrže dosta elektrolita odnosno soli. Moguća je i rehidratacija priručnim sredstvima kao što su gotove supe iz kese ili sok od jabuke razblažen sa vodom. U većini slučajeva, ovakav tretman ukoliko je sprovodi postepeno i uporno u trajanju od nekoliko sati, dovoljan je da dete ne dehidrira.
Pročitajte još: Eliksir mladosti sa naše pijace košta 45 dinara, a sprečava bore
Kada je o novorođenčadi reč i odojčadi do šest meseci starosti postupak je drugačiji.
- Kod njih ne treba biti uporan sa kućnom rehidratacijom, već ih što pre dovesti kod lekara da se utvrdi uzrok povraćanja ili proliva i započne sa adekvatnom nadoknadom tečnosti u bolničkim uslovima - kaže dr Milovanović. - Obično se tada uradi i analiza stolice i to koprokultura kada se sumnja na bakterije ili brzi antigenski testovi kada se sumnja na virusne prouzrokovače: rota, adeno i noro virus. Potrebno je naglasiti da podoji do šest meseca smanjuju učestalost i težinu crevnih infekcija.
Krv u stolici je alarm za odlazak kod lekara
Ukoliko se primeti krv u stolici potrebno je odmah potražiti pomoć lekara.
- Krv u stolicii kod dece najčešće ukazuje na bakterijsku crevnu infekciju ili na komplikaciju crevne infekcije, kao što je invaginacija i ona svakako zahteva što ranije javljanje lekaru - kaže naš sagovornik.
Pročitajte još: Moćni sastojak ĐUMBIRA ima jako delovanje u borbi protiv infekcija: Zašto bi češće trebalo da se nađe na meniju?
Inače, infekcije probavnog sistema kod dece predstavljaju jedne od najčešćih bolesti sa kojima se deca i roditelji susreću.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU