Posledice UDARCA u glavu mogu da se jave i za tri meseca, a tada počinje PAKAO
Međutim, kod određenog broja ljudi one mogu da ostanu trajne, a da se jave tek nakon tri meseca od povrede. U ovom slučaju lekari govore o postkomocionom sindromu.
Pročitajte još: Urolog Babić: Smanjen broj spermatozoida se leči na TRI načina, a prvi su vitamini
Doktorka Dragoslava Jovanović, neurolog Kliničko-bolničkog centra "Zemun", kaže da je ovaj sindrom karakterističan po tome što nema vidljivih patoloških promena na mozgu, ali tegobe značajno remete kvalitet života:
Postkomocioni sindrom se javlja u roku od tri meseca posle udarca u glavu. To nije retko stanje.
- Za postkomocioni sindrom najčešće se uzima da je to vreme od tri meseca, kada se nakon udarca u glavu javljaju teškoće. To nije retko stanje, naprotiv. Osobe osećaju povremene intenzivne glavobolje, vrtoglavice, umor, poremećaj pamćenja i koncentracije, razdražljivost, slabljenje libida, nespretnost u hodu, ravnoteži, osetljivost na svetlost i buku, što dovodi do anksioznosti i depresivnosti - kaže dr Jovanović.
Ne zanemarujte simptome!
Pri tome, sve ove simptome možemo podeliti na stvarne, umišljene i emocionalne. Kod koga će da dođe do razvoja postkomocionog sindroma nije poznato, pa zato doktorka Jovanović napominje koje tegobe nikako ne bi trebalo zanemarivati nakon udarca u glavu:
Pročitajte još: Eliksir mladosti sa naše pijace košta 45 dinara, a sprečava bore
Među simptomima koji su čest pratilac trauma mozga su i problemi sa vidom.
Zamućen vid, dupla slika, bol u oku i igranje oka...
- Osim nejasnog, zamućenog vida, pojave duple slike, bolova u oku i oko oka i nejasnog perifernog vida, javlja se i osetljivost na svetlost - kaže sagovornica.
Da li ste udarili glavu? Foto: Depozit
Pri tome, osetljivost na svetlost se najduže održava. Oscilacije krvnog pritiska i povišena telesna temperatura su takođe neke od posledica udarca u glavu. U najtežim situacijama kod pacijenta dolazi do amnezije, pa i kome.
Posledice zavise od jačine udarca, a lek je...
Koliko će posledice traume glave da budu teške i koliko će da traju zavisi isključivo od jačine udarca.
- Ako je udarac u glavu bio blag, tegobe se vremenom postepeno umanjuju i proređuju, a terapija podrazumeva mirovanje do povlačenja simptoma - kaže dr Jovanović. - Pri tome, mirovanje bi trebalo da bude i fizičko i mentalno, što znači bez korišćenja računara, mobilnog telefona, dok bi trebalo da čitanje i gledanje televizije budu ograničeni.
Pročitajte još: Moćni sastojak ĐUMBIRA ima jako delovanje u borbi protiv infekcija: Zašto bi češće trebalo da se nađe na meniju?
Dužina odmora se ne može odrediti, individulana je, ali je svakako ključ oporavka. Ukoliko je udarac u glavu bio intenzivan, sa izraženom kliničkom slikom navedenih tegoba, a posebno sa poremećajem stanja svesti, postoji visok rizik od pojave trajnih posledica, u smislu mentalnih, emocionalnih ili motornih ispada i oštećenja.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU