Zašto prijatelj zabada "nož u leđa" prijatelju? Odgovor je TUŽAN i logičan

24. 03. 2021. 000000 10:40

Foto: Depozitfoto

Šta je to što može da isprovocira ono vučje u čoveku, koji je povod za bespoštedni rat protiv drugih, kada i zašto plemenitost, ljubav i saosećanje počinju da se posmatraju preko nišana, govori dr Ratko Božović, sociolog kulture.

Pročitajte još: Ova devojka je odustala od traženja partnera preko aplikacije, pa je probala drugačiju metodu - hrabru i otvorenu (VIDEO)

Božović kaže da je presudno postojanje ili odsustvo mržnje koja je, iako predstavlja antropološku grešku, ovde nezaobilazna kategorija.

Čovek čoveku vuk
Čovek čoveku postaje vuk tamo gde preovladaju ekstremna ponašanja koja idu do patologije, gde su negativne emocije, sujeta i zavist glavni kreatori ljudskog delovanja. To se dešava kada nekog obuzme strast koja negira svaku racionalnost. Sve se to uklapa u sliku vrednosnog košmara sa specifičnim balkanskim nasleđem, u kojem dijalog izostaje jer sujetan čovek misli da su sve njegove ideje neoborive tvorevine, braneći ih primitivnim napadom na druge

- Ona suštinski ukazuje na problem neprihvatanja različitosti i odsustvo dijaloga. A onda kada nije prihvatljivo postojanje razlika u mišljenju, formira se anomična zajednica, sa elementima haosa i bezakonja. Dolazi do prljave igre, podmetanja, omalovažavanja - objašnjava sociolog kulture.

Odjednom je postao neprijatelj. Da li je stvarno odjednom?

Iako na prvi pogled izgleda da se neko prema nama samo odjednom poneo vučje neprijateljski, to se ne dešava "odjednom".

Pročitajte još: Ako posedujete ovu osobinu bićete srećnije u vezi

- To se po pravilu uvek dešava kada uočimo da je neko u nečemu bolji od nas, ali ne želimo to da prihvatimo, pa pokušavamo da ga diskreditujemo. Ne možemo da istrpimo njegovu opravdanu superiornost, uspeh, znanje, diplomu, funkciju. Mržnja ostaje kao jedino utemeljenje čoveka koji čoveku postaje ili je sve vreme vuk - kaže sagovornik.

Empatija gubi trku
Ako je savremeno društvo duboko egoistično, onda sebični pojedinac koji mari samo za sebe, lako upada u rat sa drugim sebičnim pojedincem, i pojedincima. Gledajući iz tog ugla, solidarnost, dobrota, empatija unapred gubi trku sa onom vučjom stranom u čoveku.

Na radnom mestu u prvi plan izbijaju laž, ogovaranje i zamka za kolegu prekoputa našeg stola. Svetimo se nekome ko nam možda ništa loše nije rekao niti uradio, ali robujemo predrasudi koju smo o njemu nasledili.

Prijatelju zabadamo nož u leđa da bi bili bolji.

Prijatelju zabadamo nož u leđa u nameri da ga osujetimo u nečemu, pokazujući da smo mu zapravo neprijatelji. Čak i pomisao o ispravnom i neispravnom postupanju je u sasvim drugom planu, jer iz nas progovaraju osujećenost, mržnja, zavist, stereotipi, želja za diskvalifikacijom drugih i težnja da budemo prvi i najbolji, gazeći čak i preko "leševa".

Pročitajte još: Da li deca zbog brze hrane imaju lošije ocene?

- U tome se zapravo najbolje snalaze ljudi niskog morala i najnižih motiva. Tamo gde eksplodira mržnja, razbuktavaju se sve one potisnute strasti, frustracije i agresija. Kako sam u knjizi "Geometrija mišljenja" opisao, onaj koji zavidi drugome opstaje kao konstanta palanačkog stila življenja i njenog trivijalnog pozorišta, u kome se predstava beščašća odigrava neprestano; ona ima i svoje reditelje i svoje glumce, pa tako svako može zlom voljom zavidljivaca biti oklevetan najgnusnijim lažima. I nikome ništa - kaže Božović i dodaje da se u tome gubi i najelementarnija pristojnost.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU