Kada je detetu uzeo telefon čuo je vrisak: Ukrao si mi ceo život!
Kada je Džon Rajhert iz Kolorada uzeo telefon svom sinu, jer je procenio da previše vremena provodi “zureći” u ekran, četrnaestogodišnjak mu je odgovorio da mu je upravo ukrao ceo život, jer zbog pandemije virusa korona i učenja na daljinu nema prilike da se viđa sa prijateljima.
Pročitajte još: Sprečite LAŽI DETETA: Šta da radite kad vam govore neistinu?
Kit Hamfriz, profesor psihologije na Univerzitetu Stanford u Kaliforniji, kaže da možemo da očekujemo da će period krize dostići epske razmere.
- Jedino rešenje je da i deca i roditelji počnu da uče da se na duže isključe sa interneta, ali stvar se komplikuje kada znamo da uređaji nisu više samo za igru, već da su neophodni za školovanje, društvenu interakciju i druge aktivnosti bez kojih se život ne može zamisliti - kaže profesor.
Dimitri Kristakis, direktor Centra za dečje zdravlje, ponašanje i razvoj u Dečjem istraživačkom institutu u Sijetlu, upozorava da će cenu povećanog pristupa ekranima platiti porodice.
- Kako deca sve više i više vremena provode onlajn, povećava se i anksioznost, depresija, gojaznost i agresija, što znači da se sve to ispoljava u porodici i da će trpeti svi njeni članovi - tvrdi Kristakis.
Pročitajte još: Majka sedmoro dece savetuje: "Uvek jedu rukama, ne kupaju se svaki dan, a ja im od 19:30 više nisam dostupna!" (FOTO)
Ono što posebno brine naučnike jeste činjenica da decu moderne aplikacije udaljavaju od aktivnosti koje su značajne za zdravstveni, socijalni i fizički razvoj. Mališani se sve ređe igraju napolju, sa svojim vršnjacima, u igrama koje zahtevaju fizičku interakciju.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU