Šta je zajedničko parovima koji su zajedno prevazišli teške trenutke?
Veze i brakovi se ne odvijaju isto kada je u životu partnera sve u redu i kada se naiđe na probleme, ali postoje one koje prežive teške periode i one koje puknu. A šta je to što ih razlikuje, odnosno šta je potrebno kao recept za uspeh? Saznajte u nastavku šta kažu psiholozi o parovima koji su uspeli.
Pročitajte još: Žena koja se žrtvuje postane DOSADNA, a pažljiv muškarac je mlakonja! Gde je sredina?
Prihvataju se međusobno
Istraživanja pokazuju da je ovo najvažniji element uspešnih veza i da je uz njega lakše da se prevaziđu mnoge prepreke. Prihvatanje podrazumeva da neku osobu volimo zbog toga kakva je ona u stvari, a ne kakva je naša predstava i to važi u oba smera. Partneri koji ne pokušavaju da se promene međusobno već cene sve osobine druge strane osećaju se bezbedno i emotivno i psihički. Ovo naravno ne uključuje slučajeve kada je neko loš prema partneru, jer tada ne sme biti prihvatanja.
Poznaju sebe
Reakcije na stres i teške situacije umnogome zavise od vaspitanja osobe i načina na koji su se problemi rešavali u njihovoj porodici. One su svakako individualne, ali biće mnogo manje burne i mnogo razumnije ako osoba dobro poznaje sebe, odnosno svoja osećanja. To kasnije uslovljava manju verovatnoću svađe među partnerima, jer oni znaju kada treba da zastanu i prepuste prostor drugoj strani. Ne govore mnogi ljudi bez razloga da čovek ne može da voli nekog drugog ako ne voli i ne poznaje sebe.
Pročitajte još: Da li znate idealan broj seksualnih partnera koji bi svaka osoba trebalo da ima u životu?
Komuniciraju otvoreno i direktno
Mnogi dobru komunikaciju izdvajaju kao ključni segment uspešnih veza, i to nije bez razloga. Tajne, zaobilaženje tema i pretvaranje da se osećamo nekako drugačije od stvarne situacije nikome ne donosi koristi. Vrlo je bitno napraviti razliku između onoga kako se osećamo u trenutku i onoga što želimo da kažemo partneru, jer mnoge svađe nastaju iz nerazumevanja i nestrpljenja. Ako zajedno razgovarate o svakom postupku ili rečenici koja vas je povredila, iznervirala, rastužila, lakše ćete postići emotivnu sigurnost. U takvom okruženju nema tajni i nema pretvaranja, već sve delite sa partnerom, i dobro i loše.
Zajedno rešavaju probleme
Bez obzira na to da li se neki problem tiče samo jednog ili oba partnera, oni bi morali da budu spremni da razgovaraju o tome bez ikakve predrasude i obaveze. To znači biti posvećen, a ne praviti neku tablicu sa rezultatom i dugovanim uslugama. Zajedničko razmišljanje o problemu lakše može da dovede do rešenja, a dve osobe su pametnije od jedne. Možda ne morate svaki pojedinačni problem rešavati zajedno, ali kada znate da vam partner „čuva leđa“ i spreman je da pruži ruku pomoći, sve je lakše.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU