Citrusi su loši za srce, ali odlični za bubrege! Evo i koliko treba da ih pijete

14. 06. 2021. 000000 07:45

Foto: Depozitfoto

Zašećereni voćni sokovi u većim količinama opasni su za srce i znatno povećavaju rizik od prerane smrti od srčanih i drugih oboljenja, objavili su američki naučnici, a prenosi časopis Medicalexpress.

Pročitajte još: Jača imunitet, ublažava stres.. Koliko KIVIJA dnevno treba da pojedemo?

Zaključak je donet posle istraživanja

Naučnici su pratili 18.000 ispitanika tokom šest godina, a rezultate istraživanja predstavili su na konferenciji Američkog kardiološkog udruženja.

Ustanovili su da je kod onih koji dnevno piju više od 6,8 decilitara slatkih napitaka, rizik od smrti od srčanih i drugih bolesti dva puta veći od onih koji dnevno u proseku konzumiraju manje od 3,4 decilitra.

Pročitajte još: Lekoviti matičnjak: Leči glavobolju, nesanicu, a dobar je i za ženske probleme!

Pektina ima najviše u citrusima Foto: Piksabej

Pektina ima najviše u jabukama

Istraživači iz Velike Britanije otkrili su da hrana koja sadrži pektin, a najviše ga ima u citrusima i jabukama, može da pomogne smanjenju efekata bolesti bubrega. Naime, naučnici Instituta za dečje zdravlje univerziteta Londonskog koledža uspešno su demonstrirali da oblik pektina, modifikovani citrus pektin (MCP), može dramatično da smanji oštećenja bubrega tokom vremena, uz značajno poboljšanje hiljada života.

Pročitajte još: Ekspres test na koronu: Prehlada, grip ili KOVID-19? (10 recepata)

Procenjuje se da se 47.000 ljudi u Ujedinjenom Kraljevstvu leči od otkazivanja bubrega svake godine, a broj pacijenata se povećava za pet odsto godišnje.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU