Imunizacija u doba kneza Miloša: Vakcinisali su s ruke na ruku, a onda kupili "maju"
U Srbiji je obavezna vakcinacija uvedena 1839. godine, u vreme kneza Miloša. Knez Miloš je postupio mudro, odlučivši da u program vakcinacije upregne i Crkvu, obavezujući popove da opominju narod da se vakciniše. Onima koji su to odbijali poručio je da će "za nebreženije to i samom Bogu odgovarati".
Pročitajte još: Britanski naučnik tvrdi: Obolelima od kovida mozak ostari 10 godina!
I, zahvaljujući vakcini, variola od tada u Srbiji nije predstavljala ozbiljan problem, kao uostalom ni u većem delu Evrope.
Vakcinacija je "pala" na 11 lekara...
Kako je u Srbiji u prvoj polovini 19. veka, tekla vakcinacija, detaljno je opisao dr medicine Branislav Brana Dimitrijević, koji je dao poseban doprinos upravo istoriji srpske medicine. Prema njegovim navodima, "vakcinacija je vršena kravljim boginjama, ali je lekara, mahom stranaca, u Srbiji tada bilo malo".
Prvo su vakcinisali decu državnih službenika
Dužnost vakcinisanja stanovništva, 1852. godine, koje je tada brojalo oko 650.000, padala je na svega 11 diplomiranih lekara, osam hirurga i "dva upotrebljiva empiričara".
Pročitajte još: NEVEROVATNO: U hramu Ramzesa Drugog danas se desio redak fenomen (FOTO)
U radu "Borba protiv velikih boginja u obnovljenoj Srbiji" dr Dimitrijević navodi kako je u narodu u to vreme bio priličan otpor prema vakcinaciji. Da bi ga odobrovoljili, lekari su između ostalog - prema izričitoj naredbi kneza Miloša - najpre vakcinisali decu državnih službenika.
- Vakcinisano je skoro 100.000 ljudi. Stari i mladi, veliki i mali, svi su morali da budu vakcinisani... Na taj način je opasnost od velikih boginja smanjena na minimum. Ali, začudo, umesto da je u narodu porasla zainteresovanost za vakcinisanje, moglo se primetiti da se zbiva sasvim suprotno - beleži dr Dimitrijević.
Šegrt ne može da se zaposli bez vakcine, a mladenci venčaju!
Kako ni u srpskom narodu vakcinacija nije bila rado prihvaćena, Zakon kojim je propisana je šest godina kasnije pooštren. Beše zabranjeno, na primer, da majstor na zanat primi šegrta ako ovaj nije vakcinisan, a sveštenici nisu smeli da venčavaju nevakcinisane. Tako je 1858. godine zabeležen, recimo, slučaj mladog para koji je želeo da se venča, ali nije imao dokaz o vakcinisanju protiv boginja
Pročitajte još: DREKAVCI i sanđame u LAPOVU: Stigao je glasnik kneza LAZARA i nevesta je postala UTVARA
Takođe je bilo naloženo i da "fizikusi odgovarajućoj vlasti prijave sve činovnike, sveštenike i mesna starešinstva koji nisu hteli da budu dobar primer narodu, da onima koji nisu vakcinisani više ne budu dodeljivane državne stipendije, a da i stariji stipendisti moraju da se vakcinišu".
Vakcinisali su s ruke na ruku, a onda kupili "maju"
A, kako je tekla sama vakcinacija?
Vršena je "s ruke na ruku", što nije bilo sasvim bezazleno, i tek je 1886. godine dr Mihajilo Mika Marković uveo vakcinisanje "kupovnom majom".
Pročitajte još: "Svevideće oko" je DOKAZ: Među nama su POSMATRAČI i to je razlog zašto nas VANZEMALJCI OTIMAJU
Dr Dimitrijević zaključuje da je "sva prilika da je tek posle toga postignut davno željeni cilj - vakcinacija celokupnog stanovništva Srbije", čime se još u prvoj deceniji 20. veka nisu mogle pohvaliti ni Otomanska Turska ni Austrougarska carevina:
U svakom slučaju, zahvaljujući vakcini, variola više nije predstavljala ozbiljan problem. I, baš zato što su velike boginje bile tako retke, lekari nisu odmah prepoznali virus kad je početkom marta 1972. ušao u Jugoslaviju u telu Ibrahima Hotija, koji ga je pokupio tokom hadžiluka. Pre nego što je umro, Hoti je zarazio 11 osoba, uključujući i medicinske radnike koji su pokušavali da mu pomognu. Do polovine meseca, kada je proglašena epidemija i vanredno stanje, već je bilo više od 140 obolelih u raznim delovima Srbije i Jugoslavije.
Pročitajte još: DREKAVCI i sanđame u LAPOVU: Stigao je glasnik kneza LAZARA i nevesta je postala UTVARA
U svim mestima gde su bila žarišta, uvedeni su karantini. U Beogradu ih je bilo četiri - u Infektivnoj klinici, Klinici za dermatovenerologiju i motelima "Čarapićev brest" i "1000 ruža". Cela opština Plav u Crnoj Gori je stavljena u karantin koji je trajao oko mesec dana.
I, bez ikakvog izuzetka ili mogućnosti primedbe, sprovedeno je masovno vakcinisanje svih stanovnika SFRJ. Procenjuje se da je tom merom bilo obuhvaćeno oko 18 miliona ljudi (od 22 miliona koliko je tada imala bivša država), što sa današnje tačke gledišta izgleda potpuno neverovatno. Stigao je i svetski poznati epidemiolog Donald Henderson. Jugoslavija je uvezla velike količine vakcina, a u masovnoj vakcinaciji učestvovale su vojska i policija.
Pročitajte još: Seljak je iskopao ČINIJU i svima je bilo jasno da je VEOMA STARA, a onda je usledio ŠOK i pitanje: KAKO JE STIGLA OVDE?
Prema podacima Radio-televizije Srbije, naslednice nekadašnje Televizije Beograd, prva informacija o pojavi variole objavljena je u centralnom Dnevniku tek sedam dana nakon što je slučaj potvrđen. Zatim je javnost sve do 15. aprila svakodnevno obaveštavana o širenju boginja, kada su informacije svedene na sporadične. Zanimljivo je da se predsednik tadašnje države, Josip Broz Tito, nijednom nije pojavio na televiziji tokom epidemije.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU