Planirate potomstvo? Ovo je najveći problem, a lako je rešiv

25. 02. 2021. 000000 10:00

Foto: Depozitfoto

Profesor Edita Stokić, endokrinolog i direktor Kliničkog centra Vojvodine, kaže da prekomerni kilogrami pre začeća remete ovulaciju, menstrualni ciklus i sazrevanje jajne ćelije. Tokom trudnoće suvišna telesna masa narušava nivo šećera u krvi, diže pritisak, povećava rizik od tromboze, pobačaja, a može da dovede i do pojave anomalija kod bebe, kao i sklonosti da kasnije dete razvije neko oboljenje.

Pročitajte još: RUSKI kardiolog Mihajlovič otkriva tajnu dugovečnosti SRBIMA: Šest vežbi za ZDRAVU KIČMU i u desetoj deceniji života

Epidemiološka studija, sprovedena od 1999. do 2010. godine, pokazala je da se gojaznost kod žena u reproduktivnom dobu povećala sa 28 na 34 odsto. Naročito je zabrinjavajuće da je više od polovine ženske populacije, u najboljim godinama života gojazno ili predgojazno, dok je skoro osam odsto njih ekstremno gojazno.

Polovina ženske populacije u najboljim godinama života je gojazno.

Istovremeno, broj novorođenčadi i male dece sa prekomernom težinom ili gojaznošću se utrostručio.

- Rizik koji nose suvišni kilogrami su i pojava depresije i problemi sa dojenjem - kaže profesorka Stokić. - Osim toga, gojazne žene imaju veće izglede da se porode carskim rezom.

Pročitajte još: U ovome je CAKA! Nikada ne treba da čekate da OSETITE GLAD i IZGUBIĆETE KILOGRAME

Pravilna ishrana
Dr Stokić napominje da je smanjenje telesne težine pre trudnoće najefikasniji način za smanjenje rizika kako za majku, tako i za plod:- Primena principa pravilne ishrane i povećan nivo fizičke aktivnosti ključ su lečenja gojaznosti.

Komplikacije usled povećane ili velike telesne mase mogu da se jave i nakon porođaja.

- Gojazne trudnice nakon porođaja imaju rizik da razviju neku od bolesti srca, povećan im je rizik od prerane smrti za čak 35 odsto, kao i od nastanka maligniteta jajnika i endometrijuma - kaže naša sagovornica.

Gojazne trudnice mogu da razviju bolest srca, astmu

Gojaznost ne uzrokuje zdravstvene probleme samo majci, već dovodi i do povećanja telesne mase novorođenčeta.

- Bebe rođene sa većom telesnom težinom imaju dva do pet puta veći rizik od nastanka gojaznosti u detinjstvu i odraslom dobu - kaže prof. Edita Stokić. -

Pročitajte još: Umor, nestabilna težina, problemi sa zdravljem: Šta sve ukazuje na to da se malo krećemo?

Takođe, usled gojaznosti, na decu se prenosi rizik da obole od bolesti srca i krvnih sudova, insulinske rezistencije, dijatebesa tipa 2, alergije i astme, kao i od neuroloških i psihijatrijskih bolesti.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU