Psiholog Bojana Škorić upozorava: Vičite, plačite, ali se bivšem ne vraćajte!

23. 02. 2021. 000000 11:00

Foto: Depozitfoto

Kraj ljubavi nije nežan kao njen početak. Da bismo ga sasvim odbolovali, a ne površno "pregrmeli" u letu, važno je da se sa njim suočimo.

Pročitajte još: Da biste pronašli IDEALNOG partnera, morate da znate MATEMATIKU

LJutite se, plačite!
Nakon razlaza se može reagovati različitim neprijatnim osećanjima - ljutnjom, razočaranjem, tugom. Zbog iskrivljenih uverenja da su neprijatne emocije nepodnošljive i da se od njih može "izgubiti razum", osoba može da se trudi da pokaže da je "bolje nego ikad". Od takvih osećanja nije korisno bežati, maskirati ih pretrpanim dnevnim rasporedom i požurivati da odjednom nestanu, jer tako samo odlažemo suočavanje sa njima.

- Period posle raskida je vreme za reorganizaciju prioriteta, svakodnevne rutine i navika, kada je korisno tražiti socijalno okruženje u kom se osećamo prihvaćeno. Emocije imaju funkciju da se doživljeno iskustvo obradi - kaže Bojana Škorić, psiholog.

Odlepite etiketu "naš" i zalepite "moj"!

Najteže je, čini se, što nas na početku sve podseća na (sveže) bivšeg partnera, jer smo navikli da mnogo toga radimo u duetu.

- Navike generalno, pa i u kontekstu partnerskih odnosa, stvaraju doživljaj sigurnosti. Raskid je često stresna situacija jer dolazi do brojnih promena. Posle raskida, korisno je elementima iz svakodnevnog života dati novo značenje, stvarati nove navike sa starim elementima. Odlepiti etiketu "naš" - kaže psiholog.

Pročitajte još: Rečenica: "Nisam spreman za brak" znači: "Ne sa tobom", a šta znači "Bio sam u gužvi"?

Bojana Škorić Foto: Privatna arhiva

Koliko parova se vrati na staro - pomiri, iako je ljubav nestala i odnos postao disfunkcionalan - samo zato što se nisu suočili sa raskidom?

Ne tražite primere iz okoline po principu "vredi trpeti zbog ljubavi"

- Važno je razlikovati trenutnu prijatnost u odnosu na dugoročne dobrobiti i ciljeve. Iskrivljena uverenja o partnerskom odnosu mogu osobu da drže u relaciji koja joj psihološki šteti, u kojoj su partneri emocionalno otuđeni. LJudi mogu selektivno da traže primere iz okoline da bi potvrdili ideju da se "u ljubavi uvek pati", da je "bolje biti u vezi nego sam", da su "svađe znak da je partneru stalo do mene"... - ističe psiholog Škorić

Pročitaje još: Elena Kuzmanović pita: Da li znate šta je UŽAS prve godine?

Kada uopšte vredi dati šansu bivšem partneru, a kada se potruditi da što pre i što kvalitetnije nastavimo život bez njega?

Renovirajte kuću, kupite novu garderobu...
- Promena enterijera u kom živimo, kupovina nove garderobe - može biti vidljiva paralela unutrašnje promene, ali nije recept za brz oporavak. Suštinska smernica je u okretanju ka sebi i brizi o emotivnim ozgledama koje su nastale tokom veze ili zbog raskida.

Kada se ne analiziraju razlozi zbog čega je došlo do raskida, a pomirenje dođe kao rezultat trenutne sentimentalnosti, straha od samoće ili neizvesnosti usled životne promene, može se smatrati da "slabe" tačke veze nisu prevaziđene i da se konflikti koji postoje mogu ponovo manifestovati.

Pročitajte još: Muškarcima korona poboljšala seks! Evo koliko njih je oduševljeno gužvanjem čaršava

- Ukoliko partner uvidi koja njegova ponašanja su kod druge strane izazvala patnju i usvoji novi, pozitivni načini rešavanja starih problema, onda možemo razmisliti da li imamo želju da i dalje budemo u partnerskom odnosu. Ako partner ne želi da se promeni i to pokazuje u nizu situacija, ako svu odgovornost za probleme pripisuje drugoj strani, nije spreman za dijalog, to su neki od znakova kada se treba zapitati zbog čega ostajemo u vezi - zaključuje psiholog Škorić.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU