Srbi, danas slavimo TRIVUNDAN! Dan vina i ljubavi koji se slave sa brojnim NARODNIM OBIČAJIMA
Pravoslavi vernici širom sveta danas slave veliki praznik, Svetog Trifuna, velikomučenika koji je postradao za hrišćansku vjeru, ne isključujući njegov značaj kao zaštitnika bračne ljubavi i vernosti koje su deo hrišćanske propovedi.
Pročitajte još: Nemački naučnik otkrio: Da li je veća sreća čokolada ili mnogo novca?
Po nekih shvatanjima ovim danom počinje proleće, priroda počinje da se budi, kao i ljubav kod ljudi
Na liturgijama u pravoslavnim hramovima, u pravoslavnim domovima, vinogradarskim i gostioničarskim esnafima pominje se stradanje svetitelja Trifuna, koji je stradao 250. godine u Nikeji od mača hristobornog rimskog cara Dakija. Sahranjen je skromno u selu Kampsadi u Frigiji, gde je i rođen. Kult Svetog Trifuna je veoma razvijen u srpskim krajevima, a slave ga posebno vinogradari, dok ga svojim zaštitnikom smatraju i gostioničari.
Kult Svetog Trifuna
Pročitajte još: JEZIVO ili FASCINANTNO? Fotografija jelena izazvala buru na internetu (FOTO/VIDEO)
Današnji praznik veliki broj srpskih porodica slavi kao krsnu slavu, posebno domaćinstva koja se bave vinogradarstvom i voćarstvom uz presecanje slavskog kolača i simboličnog orezivanja čokota u vinogradima.
Ako na Svetog Trifuna pada kiša, rodiće šljiva. Ako na Trivundan padne sneg, godina će biti kišna i rodna a ako je vedro, godina će biti sušna
Kult ovog svetitelja datira od petog veka. Sa obnavljanjem zasada vinove loze pre dve decenije, u našim krajevima slava Svetog Trifuna obnovljena pre desetak godina. Posebno u vinogradarskim krajevima Vojvodine, Šumadije i Pomoravlja to je najveći vinarsko-vinogradarski praznik. Svetog Trifuna slave mnogobrojni esnafi, vinogradari i mehandžije.
Pročitajte još: DREKAVCI i sanđame u LAPOVU: Stigao je glasnik kneza LAZARA i nevesta je postala UTVARA
Narodna verovanja
Veruje se i da Sveti Trifun na svoj praznik pobode u zemlju ugarak i od tog dana sneg počne da se topi. Po nekih shvatanjima ovim danom počinje proleće, priroda počinje da se budi, kao i ljubav kod ljudi.
U narodu je za Trivundan vezano mnoštvo raznih običaja i verovanja. Ako na Svetog Trifuna pada kiša, rodiće šljiva. Ako na Trivundan padne sneg, godina će biti kišna i rodna a ako je vedro, godina će biti sušna.
Pročitajte još: Zahtev svekrve šokirao snajku: "Želim da dojim svoje unuče!"
Sneg može još uveliko da iznenadi, ali se to smatralo berićetnim, pa se govorilo “Zatrpaj Tripo, zaspi Simo!” iako je već sutradan, 15. februara, Sretenje, po narodnom shvatanju dan “susreta” zime i proleća, kad se mečka na kratko probudi da vidi da li će uskoro nastati lepši dani i onda, ako oceni da će potrajati zima, vrati u pećinu da nastavi svoj zimski san.
Pročitajte još: Optička varka koja će vam začas postaviti "dijagnozu": Vidite li cik-cak linije ili krivulje – ili oboje? Evo šta to znači (VIDEO)
Na ovaj dan vinogradari izlaze u vinograd da orežu barem jedan čokot vinove loze i poliju ga vinom. Veruje se da će grožđe tako dobro roditi. U selima Šumadije slave se kao zavetan dan, jer se smatra da on štiti sela od grada i poplave. U Popovom polju niko ne radi teže poslove.
Prema verovanju, Sveti Trifun je čuvar bilja i štiti ga raznih štetočina. Obično se njemu mole da sačuva njive i vinograde od skakavaca, gusenica i drugih insekata.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU