Narodne NOŠNJE vredne milion dinara promovisaće Jadar: DVE godine su ih šile četiri vezilje!
U organizaciji Turističke organizacije grada Loznice a u saradnji sa ženama iz Udruženja „Mina Karadžić“ i Centrom za kulturu „Vuk Karadžić“ Loznica urađena je nova jadarska nošnja za stariji i mlađi i izvođački folklorni ansambl KUD „Karadžić“ (ukupno 48 nošnji).
Pročitajte još: Jagma za VAUČERIMA! Prošla godina je bila REKORDNA, a ova će biti SPEKTAKULARNA!
Ove nošnje će koristiti igrači ne samo za nastupe, već i Turistička organizacija Loznice za promocije Jadra.
- Kroz javne radove smo angažovali žene koje umeju da rade rukotvorine, pronašli smo šnajdera, kupili smo originalne materijale i čitava akcija je trajala dve-tri godine - kaže Snežana Perić, direktor TO Loznice.
Nošnje su urađene u tradicionalnoj tehnici.
Žene iz Udruženja „Mina Karadžić“ (Milojka Lalović, Angelina Antonić, Jovanka Ignjatović i LJiljana Maksimović) su izradile ove nošnje primenjujući tradicionalne tehnike za izradu rukotovorina: puni vez, vez pokrstice, tkanje i pletenje.
Pročitajte još: Da li ste razmišljali da zakupite PRIVATNO OSTRVO? Možda nije nemoguće...
Materijali koji su korišćeni za izradu su prirodni i laki za održavanje. NJih je obezbedila Turistička organizacija grada Loznice. Krojenje i šivenje je radio Vuk Karaklić, dugogodišnji član folklorne sekcije KUD-a „Karadžić“.
Etnolog je nadgledala izradu nošnje!
Sve je rađeno u saradnji sa Centrom za kulturu „Vuk Karadžić“, odnosno Marijom Šćekić Marković koja je etnolog antropolog i stručnim savetima je pomagala oko tehnike izrade i izbora jadarskog motiva upotpunila našu ideju i kvalitet izrade.
Pročitajte još: GOTOVO: Prva aviokompanija najavila da traži KOVID PASOŠ, a u aprilu još jedna
Jadarska nošnja je sačinjena od beline (košulja, pantalone, suknja, suknjica i marama), pojasa, pregače, čarapa i zubuna. Belina je sašivena od šifona, pregače od pliša i tkanice, čarape su pletene od dvopređene vune, zubun od bele čoje sa ukrasima od crnog i crvenog gajtana, pojasevi su istkani od pamuka i vune.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU