Bojana ŠKORIĆ upozorava: Brak RAZARA rečenica "očekivala sam da sam vidi u čemu je problem"
Poverenje se gubi i onda kada nam je partner savršeno veran, a doživljaj razočaranosti tinja i u naizgled harmoničnoj priči.
Pročitajte još: Niste zadovoljni kilažom i malo se krećete? Saveti za početak gubljenja kilograma
- Donošenje iznenadnih odluka koje imaju posledice po vezu, neuvažavanje partnerovog mišljenja, nepriznavanje ličnih emocionalnih iskustava, izostanak podrške u značajnim životnim ili stresnim situacijama - neki su od primera kada pojedinac može da se oseti izdanim - navodi psiholog Bojana Škorić.
Najveća zabluda je da će sve biti u redu jer se volimo
Različite situacije, odnosno ponašanja jednog partnera mogu da budu povod da se drugi oseti razočarano i izdano. Problem može da nastane kada se sa partnerom ne razgovara o očekivanjima od njega i veze, već se ide linijom manjeg otpora - pasivnim stavom i nadanjem da će "sve biti u redu, jer se volimo".
Nema "prećutno razumevanje", već razgovor!
- U osnovi toga je uverenje da se u "ljubavi partneri prećutno razumeju", ili se vlastiti sistem vrednosti kako bi se sam pojedinac ponašao, projektuje na partnera. Tada neispunjena očekivanja mogu da se tumače kao izdaja - ističe psiholog.
Pročitajte još: Psihijatar Mila: Savršene porodice su tempirane BOMBE, a evo kako ne postati RODITELJ ROB
Koliko osvetoljubivost samo pogoršava situaciju?
Ona ćuti i očekuje da on čita njene misli Foto: Depozit
- Želja za osvetom može da bude u vezi sa osećanjem besa i stavom da onaj ko je naneo emocionalnu povredu nekako mora biti kažnjen. Pitanje je šta se želi postići osvetom: da drugi uvidi kako je pogrešio i pokaje se, da se iskustva izjednače tako što će se i drugi loše osećati... Problem je što se nekada iza intenzivne ljutnje nalazi osećanje tuge - kaže psiholog.
Kada nezadovoljan ćuti ili problem potegne kasnije - stvara patološki obrazac.
Otvorena i direktna komunikacija u kojoj iznosimo ne samo lepe utiske, već strahove i zabrinutosti, spremnost da saslušamo i razumemo, prevencija je da dođe do situacija gde se jedna strana oseća odbačeno i iznevereno.
Kada je veza u krizi, moraju oboje da rade na njoj...
Kada je veza u krizi, kada je partner izgubio poverenje, potrebna je spremnost obe strane da rade na obnavljanju odnosa. Istovremeno, koristan može da bude i individualan rad na prevazilaženju patoloških načina reagovanja.
Pročitajte još: Raskinuli ste, a i dalje se volite: Ovo su greške koje pravite u vezi
Šta se dešava kada na izdaju ne odgovorimo uopšte - niti o njoj razgovaramo, niti uzvraćamo udarac, već problem samo odložimo sa strane i nastavljamo kao da se ništa nije desilo?
- To je pasivan način suočavanja sa problemskim situacijama, sa idejom "sam će on shvatiti gde je greška". Ovo može da vodi u ozbiljniji patološki obrazac u kom se na ono što nam smeta u ponašanju drugog ne reaguje uvremenjeno, već pamtimo, pa se nakon određenog vremena, na neki manji povod, reaguje intenzivnom ljutnjom - zaključuje psiholog.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU