Tamni, NATEČENI, žuti... Boja PODOČNJAKA upozorava od ČEGA BOLUJETE

25. 01. 2021. 000000 20:20

Foto: Depozitfoto

Tamni kolutovi oko očiju nisu samo estetski problem. Oni najčešće pokazuju u kakvom stanju je organizam. Činjenica je da podočnjaci mogu da budu nasledni. U tom slučaju, istraživanja su otkrila da se oni pojavljuju već u mladosti, najčešće u 24. godini. Međutim, ako se oni pojave kasnije, pogotovo posle 50. godine, onda definitivno telo šalje signal da je narušena neka funkcija ili je reč o nekom nedostatku.

Pročitajte još: Dnevno nam kroz glavu prođe 6.200 misli, a njihovo MERENJE može da PREDVIDI čovekovu LIČNOST

Već po boji i obliku podočnjaka može da se nasluti koji organi u telu "pate". Stručnjaci objašnjavaju da su podočnjaci anemičnih osoba tamni, bubrežnih bolesnika natečeni, a onih sklonih alkoholu ljubičasti.

Anemija

Ako vam se tamni kolutovi ispod očiju zadržavaju duže vreme i pretvaraju se u obešene tamne kesice, krajnje je vreme da proverite krvnu sliku. Studija objavljena u časopisu Indian Journal of Dermatology pokazala je da je od 200 pacijenata polovina s podočnjacima imala anemiju zbog nedostatka gvožđa. Ovo stanje je gotovo izvesno, ako uz podočnjake imate i glavobolju, umor, lošu koncentraciju, slabije pamćenje... Inače, podočnjaci kao rezultat anemije nastaju jer krvne ćelije nisu u stanju da snabdevaju tkiva kiseonikom, uključujući i ona ispod očiju.

Bubrezi

Podočnjaci koji su otečeni najčešći su pokazatelj zaostajanja vode i stvaranja masnog tkiva oko očiju, a ako su tamni, reč je o povećanom prodoru krvi van zidova krvnih sudova u tkivo gde se razgrađuje. Zbog svega toga koža na tom mestu postaje hiperpigmentisana, a pošto je reč o prirodnom udubljenju ispod oka, ono liči na tamni kolut. Takvi podočnjaci ukazuju na probleme u radu bubrega i zadržavanje viška vode u organizmu.

Žućkasti podočnjaci
Kada se oko očiju uz podočnjake pojavljuju i žućkaste masne naslage znači da patite od visokih vrednosti holesterola u krvi. Nazivaju se ksantelazme i nalik su malim gnojnim plikovima. Mogu da upućuju i na ozbiljne poremećaje u radu jetre i štitne žlezde.

Alergije

Alergije i suve oči takođe mogu da doprinesu pojavi podočnjaka. Kada postoji alergijska reakcija, telo oslobađa histamine, što može da prouzrokuje svrab i crvenilo u očima. To dovodi do čestog trljanja očiju, povećavajući iritaciju, oticanje i pojavu tamnih krugova na već istanjenoj koži oko očiju.

Cigarete i alkohol

Pušenje i unos alkohola mogu da povećaju podočnjake i to zbog dehidratacije kože. Naime, ispijanje alkohola dovodi do širenja krvnih sudova ispod očiju, čineći podočnjake vidljivijima. S druge strane, ugljen-monoksid u cigaretama lišava kožu kiseonika, što može učiniti da izgleda tamnije na mestima gde je koža tanka, poput predela oko očiju.

Pročitajte još: Naučnici dobili ŠOKANTNE podatke: SREĆNIM LJUDIMA je mozak drugačiji!

Nedostatak sna

Zbog nedostatka sna koža može da izgleda bledo. Time, krvni sudovi ispod kože postaju vidljiviji i javljaju se podočnjaci. U ovom slučaju lek je samo više kvalitetnog sna. Spavanje može da pomogne da se podočnjaci ublaže.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU