VRSTA KOJA POLAKO IZUMIRE: Ovo je čudna istorija belih tigrova
Šta su beli tigrovi?
Beli tigrovi su retki oblik bengalskog tigra (Panthera tigris tigris), podvrste tigra koja se nalazi u Indiji, Bangladešu, Nepalu i Butanu. Nisu zasebna vrsta. Umesto toga, bleda boja je rezultat recesivne mutacije jednog gena, što znači da su potrebne dve kopije gena da bi se izrazila osobina.
Pročitajte još: Paze šta kupuju: Evo na šta bogati ljudi NIKADA ne troše novac
Godine 2013. tim kineskih istraživača otkrio je da je pigmentni gen nazvan SLC45A2 odgovoran za osobinu i objavio svoja otkrića u časopisu "Current Biologi". Beli tigrovi nose varijaciju ovog gena koja sprečava proizvodnju crvenih i žutih pigmenata, koji se kombinuju i proizvode narandžasto krzno koje imaju uobičajeni tigrovi. Bez ovih pigmenata, tigrovi se rađaju beli. Varijacija ne inhibira crne pigmente, tako da beli tigrovi i dalje imaju crne pruge.
Gotovo svi beli tigrovi u zatočeništvu potiču od mužjaka po imenu Mohan, koji je uhvaćen iz divljine u centralnoj Indiji kao mladunče 1951. godine.
Pročitajte još: Devojka poručila haljinu za 20 000 dinara: Kada je videla šta joj je STIGLO, nije mogla da prestane da se smeje
Međusobno parenje belih tigrova održavalo je mutaciju živom. Ali ova praksa namernog uparivanja u srodstvu dovela je do niza zdravstvenih problema, poput prerane smrti, mrtvorođenosti i deformiteta, napisali su autori studije. Kako su se zoološki vrtovi počeli više fokusirati na uzgajanje ugroženih vrsta kao sredstvo zaštite njihovih divljih populacija, ovi zdravstveni problemi i opšti nedostatak genetske raznolikosti belih tigrova postali su problem.
Da li su beli tigrovi ugroženi?
Tigrovi su ugrožena vrsta, a njihova populacija opada, prema Međunarodnoj uniji za zaštitu prirode. To uključuje bengalske tigrove, od kojih je u prirodi ostalo manje od 2.500 jedinki.
Pročitajte još: SUPERMOĆ KNJIGA: Čitanje ublažava stres, a reč "CIMET" aktivira osećaj za miris
Kako su beli tigrovi samo varijacija bengalskog tigra, a ne podpopulacija ili podvrsta, oni se ne smatraju posebnom grupom ugroženih životinja. Međutim, istraživački tim koji je identifikovao varijaciju gena tvrdio je da ovu osobinu vredi zaštititi.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU