OPASNO: Upala srčanog mišića liči na respiratornu INFEKCIJU
Ovo kasno postavljanje dijagnoze karakteristično je upravo za ovo doba godine, kada je vreme prehlade, gripa, a sada i kovida 19. Kada bakterije napadnu srce simptomi su identični sa tegobama koje donose respiratorne bolesti - visoka temperatura, malaksalost, jeza, drhtavica...
Pročitajte još: Miteseri, akne i ostala ZLA na licu: Tri ZAKONA koja moraju tinejdžeri da poštuju
Asistent dr Srđan Bošković, kardiolog Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", kaže da endokarditis u 20 odsto slučajeva pogađa i osobe koje ranije nisu imale problema sa zdravljem srca:
- Visoka temperatura, malaksalost, jeza i drhtavica sa preznojavanjem su česti simptomi ovog oboljenja. Međutim, kod određenog broja pacijenata znaci mogu da budu dosta prikriveni i da se ispoljavaju u vidu blaže malaksalosti, anemije, gubitka telesne težine, bolova u stomaku usled ifarkta slezine ili da dođe do pojave moždanog udara - kaže dr Bošković.
Kako će endokarditis kod inficiranog da se ispolji zavisi od mikroorganizma koji ga uzrokuje.
- Teže simptome najčešće uzrokuje bakterija iz roda stafilokoka, dok prikrivene ili maskirane forme izaziva streptokok, enterokok, bakterijski HACEK organizmi, pa čak i neki tipovi gljivica.
Pročitajte još: Umor, nestabilna težina, problemi sa zdravljem: Šta sve ukazuje na to da se malo krećemo?
Da bi se postavila precizna dijagnoza, lekar bi trebalo najpre da posumnja da je reč o ovoj infekciji.
- U kliničkoj praksi na endokarditis se obično pomisli kod onih pacijenata kojima se osim visoke telesne temperature registruje i šum na srcu i začepljenje krvnih sudova. Međutim, kod bolesnika kod kojih nema promena na zaliscima, dešava se da prođu nedelje, pa čak i meseci, dok se ne utvrdi da je reč o ovoj vrsti infekcije.
Kod dece, kada temperatura traje neuobičajeno dugo ili se vrlo često ponavlja u kratkom vremenskom periodu, a dete ne kija i ne kašlje, obavezno bi ga trebalo odvesti na kardiološki pregled.
Pročitajte još: ŠETAJTE se samo 30 minuta dnevno i rešite se MNOGIH bolesti
- Infektivni endokarditis najčešće pogađa mališane koji imaju urođenu srčanu manu - kaže prof. dr Vojislav Parezanović, kardiolog Dečje univerzitetske klinike "Tiršova". - Da bi se sprečila ova opasna infekcija, kod dece sa urođenom srčanom manom trebalo bi da se vodi računa o zdravlju usne duplje, jer bakterije često preko pokvarenih zuba dospeju u krvotok, odakle stižu do oštećenog dela srca i tu se razmnožavaju.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU