Grobovi ovih devojaka i danas SVETLE noću, a njihova priča LEDI KRV u žilama
Otkriće radijacije bio je istorijski trenutak. Pjer i Marija Kiri ovenčani su Nobelovom nagradom, a rendgenski snimci su mnogima spasti živote. Ipak, na ovoj novini su mnogi pokušali da zarade u doba kraljice Viktorije.
Pročitajte još: Naučnici potpisuju peticiju PROTIV slanja poruka u SVEMIR: Misle da su vanzemaljci pretnja za nas?!
Bilo je i mnogo žrtava. Između 1917. i 1926. godine, tokom vrhunca "procvata" radijuma, američka korporacija "Radium" zapošljavala je više od stotinu radnika (uglavnom žena) i patentiranim svetlećim bojama farbala je ručne i druge satove.
Čak 70 žena je angažovano da mešaju boju "andark", koja se sastojala od lepka, vode i radijuma u prahu. Radnice su naučene da ustima oblikuju četkice sa bojom, kako bi uspele da fino oslikaju kazaljke satova. Praktično su - lizale opasnu materiju. Svaka žena bi to ponovila stotine puta dnevno, i navodno su za to bile lepo plaćena.
S druge strane, uprava i inženjeri su pažljivo izbegavali bilo kakvo izlaganje ovim "bezopasnim" bojama.
Pročitajte još: DVE godine su putovali do SRBIJE, a kada je došla CRVENA ARMIJA uništili su OFICIRSKE uniforme (FOTO/VIDEO)
Desetak godina kasnije, ove devojke i žene počele su da umiru. Slučaj protiv kompanije poznat je kao "Radium girls" (Radijumske devojke), koji je pokrenulo pet žena. I dalje nema tačnih podataka koliko je zaposlenih u kompaniji patilo od anemije, neobjašnjivih fraktura kostiju, krvarenja desni i, na kraju - nekroze vilice.
Iako su se mnoge radnice razbolele, slučajevi smrti od radijacione bolesti u početku su pripisivani sifilisu. Zgodno rešenje - da se umanji ugled žena, a pritom su medicinski istražitelji angažovani od strane fabrike verovatno bili lepo plaćeni da ne izađu sa stvarnim nalazima.
Godine 1925. godine u "NJujork tajmsu" izašao je članak o novoj bolesti, koja je nazvana "radijumska nekroza", što je bio učtiv termin za bolan proces raspadanja vilice i formiranja tumora. Tek mesec dana nakon što je i sam pronalazač "andarka" umro od aplastične anemije, vlasnik fabrike predložio je da se ubuduće "slika" metalnom olovkom.
Pročitajte još: Kada je PUTIN seo na OVU STOLICU svi su znali da će biti prvi čovek RUSIJE (FOTO)
Slučaj "Radium Girls" rešen je 1928. godine, tako što se kompanija nagodila sa pet bolesnih žena. Svaka je dobila po 10.000 dolara, plus 600 dolara godišnje - do kraja života, zajedno sa pokrićem za sve bolničke i sudske troškove. Sve su umrle u roku od nekoliko godina. Merenja pokazuju da su njihovi grobovi i dalje - radioaktivni.
Sve u svemu, završeno je sa praksom oblikovanja četkica ustima i otvorenih kontejnera sa bojom. Iako se radijum koristio u satovima do šezdesetih godina, novih slučajeva sindroma akutnog zračenja kod onih koji su oslikavali kazaljke nije bilo, a popularnost igračaka sa svetlucavim elementima polako je opadala. I luksuzni predmeti, poput "radijumskog donjeg rublja" počeli su da nestaju iz novinskih oglasa.
Pročitajte još: Čupavi, ogromni i gađali su kamenjem američke vojnike. Ko su ONI?
"Radijum - blagodat ili pretnja?" bio je naslov članka iz "Svakodnevne nauke i mehanike" iz juna 1932. godine. NJegov autor je intervjuisao šestoro specijalista i postigao konsenzus koji danas imamo: radijum ponekad može pomoći u lečenju kancera, ali- nemojte ga jesti i piti.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU