Većini obolelih od kovida NEDOSTAJE ovaj VITAMIN

06. 01. 2021. 000000 15:00

Foto: Depozitfoto

Oko polovine populacije u Velikoj Britaniji ima nedostatak vitamina D, a vladine smernice da bi građani trebalo da uzimaju suplemente ne deluju, barem prema mišljenjima stručne grupe koju je formirao dr Garet Dejvis, istraživač medicinske fizike.

Prema nekim studijama, nizak nivo vitamina D može da dovede do većeg rizika od zaražavanja virusom korona ili od ozbiljnijih posledica ove infekcije. Nedavno su istraživači u Španiji otkrili da oko 80 odsto pacijenata sa kovidom, od 216 primljenih u bolnicu, ima nizak nivo ovog vitamina.

Pročitajte još: ČUVENI lekar MOLOHOV se kune u KRALJA JESENI i CARA ZIME: Rusi leče 20 BOLESTI belim korenom!

Ipak, kompletna slika o značaju i uticaju vitamina D je mešovita. Pojedina istraživanja pokazuju da nivo vitamina D ima malo ili nimalo uticaja na kovid 19, grip i druge respiratorne bolesti.

Meso i riba
Organizam proizvodi vitamin D kao odgovor na jaku sunčevu svetlost. U Velikoj Britaniji to znači da se od oktobra do marta ljudi moraju oslanjati na druge izvore - masnu ribu, jaja i dodatke.

Nedostatak vitamina D kod dece može da izazove rahitis, a kod odraslih meke kosti, koje dovode do deformacije. Deca sa ozbiljnim nedostatkom vitamina D sklona su niskom nivou kalcijuma u krvi, što dovodi do napada i zatajenja srca.

Nedostatak vitamina D izaziva rahitis!

Međutim, Javno zdravstvo Engleske i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite odbili su pozive tokom poslednjih 10 godina da dopuste obogaćivanje vitaminom D namirnica poput mleka, hleba i soka od pomorandže, što je praksa u Finskoj, Švedskoj, Australiji i Kanadi.

Pročitajte još: Košta 40 dinara i PROVEREN je zimski ruski lek za podizanje imuniteta

Studija iz 2019. godine na Univerzitetu u Birmingemu, koju je vodila Magda Agujar pokazala je da bi bilo najmanje 25 odsto manje slučajeva nedostatka vitamina D u narednih 90 godina ako bi se usvojilo obogaćivanje brašna, čime bi se uštedelo oko 65 miliona funti.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU