Prvih 1.000 dana je najvažnije u životu BEBE, a pandemija je stvorila OVAJ problem
Deca su veoma pogođena pandemijom kovida 19, i to na specifičan način: ne toliko zbog same bolesti koliko zbog niza "propratnih efekata", kao što su odlaganje vakcinacije ili preventivnih pregleda sa kojima roditelji, zbog pandemije, oklevaju.
Rut Stjuart, ambasadorka Australije u Srbiji, rekla je da su prvih 1.000 dana detetovog života ključni period koji oblikuje njegov razvoj i blagostanje. Deca napreduju kada u ovim ranim godinama imaju podržavajuće okruženje.
Pročitajte još: Rendgen može da zavara, setoskop da prevari, OVA stvar najpouzdanije utvrđuje upalu pluća
- Kriza kovida 19 promenila je sve naše živote. Iako nam je svima bilo teško, otvaraju se nove mogućnosti za učenje i podršku našoj deci u njihovom razvoju. Drago mi je što je australijska stručna podrška doprinela razvoju aplikacije "Halo beba", koja će roditeljima pomoći da pruže deci podršku koja im je potrebna kako bi mogla da napreduju u ovim teškim vremenima - rekla je ambasadorka Australije.
Profesor Frank Oberklajd (Kraljevska dečja bolnica u Melburnu) ukazao je na potrebu drugačijeg, integrisanog pristupa i saradnje.
U Australiji sanjamo o "jednim vratima".
- U Australiji sanjamo o tome da u sistemu postoje "jedna vrata" za roditelja i da se prevaziđe još prisutna fragmentiranost usluga za decu i roditelje, tako da na koja god vrata da zakuca roditelj, to su prava vrata - rekao je profesor Frank Oberklajd.
Pročitajte još: Doktor Tiodorović upozorava: Brzo test na koronu iz APOTEKE je brz, ali...
Predstavljajući domaću praksu u oblasti razvojne pedijatrije profesor dr Aleksandra Stojadinović, sa Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine i članica Udruženja pedijatara Srbije, ukazala je na potrebu da kurikulumi za pedijatre na fakultetu budu obogaćeni tako da rani razvoj bude zastupljen u većoj meri.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU