Dermatolog Marković upozorava: NE čekajte proleće sa FLEKAMA na licu!
Hiperpigmentacija se javlja usled prekomerne proizvodnje melanina - pigmenta koji daje prirodnu boju našoj koži, kosi i očima, a smeđe površine mogu da naruše izgled u različitom obliku i veličini, što nas čini uznemirenim, jer ne uspevamo da ih prikrijemo ni najboljim puderima.
Do toga može da dođe lako, ali se teško otklanja, a što mrlja ima duži vek, to je manja mogućnost da se izbledi. Zbog toga je preporuka da se ovaj problem, koji uglavnom doživljavamo kao estetski, rešava dok su fleke svežije i to tokom zimskog perioda.
Pročitajte još: ZDRAVLJE ŽENA: Najčešći razlozi neredovnog ciklusa
Kako još dolazi do hiperpigmentacije, šta ona zapravo predstavlja, koji tretmani su delotvorni u borbi protiv nje, koliko je važno da budemo disciplinovani da bismo se oslobodili neprijatnih promena, pre svega na licu, vratu i dekolteu, odgovara dr Milica Marković, dermatovenerolog iz Gradskog zavoda za kožne i venerične bolesti Beograd.
Koliko bi trebalo da se zabrinemo kada primetimo tamne mrlje na koži od sunca i na šta one ukazuju?
Sunčanje je dobro za raspoloženje i užasno za kožu
- Sunčanje tradicinalno ima dobar efekat na raspoloženje, a loš na zdravlje same kože. Fleke su samo vidljiva manifestacija tog narušenog zdravlja. Ipak, same po sebi predstavljaju tek estetski problem. Obično je u pitanju povećana nakupina melanina (pigmenta) ili uvećanje i samih melanocita, ćelija koje ga stvaraju - kaže dr Marković.
Pročitajte još: TRI SAVETA nutricioniste za jačanje imuniteta tokom pandemije KORONA VIRUSA
Na koji način ovaj problem može da se reši?
- U oba slučaja primenom topikalnih preparata sa većom koncentracijom retinoida prve generacije, ili azelaičnom kiselinom, niacinamidom i, konačno, glikolnom kiselinom u većoj koncentraciji može se tokom višemesečne terapije doći do delimičnog ili potpunog izlečenja. Nove generacije lasera, od novih tehnika, i adekvatno primenjena krioterapija (tečni azot) od starih, takođe su okosnica neinvazivnog lečenja ovog estetskog problema. Ne manje važna je i kontinuirana primena fotozaštitnih krema sa faktorom zaštite od UVA, UVB, vidljivog i infracrvenog dela spektra.
Melazam često imaju i muškarci!
Melazam se uklanja samo uz lekova i visoku fotozaštitu tokom cele godine Dokazano je i da izlaganje običnoj vidljivoj svetlosti može da pogorša melazmu.
Sve češća je pojave melazme i kod muškaraca, verovatno zbog sveukupne promene savremenog stila života.
Pročitajte još: Doktor ADAMOVIĆ kaže: Zimi su zanoktice NAJOPASNIJE i leče se na poseban način
- Neki tretmani poput hemijskih pilinga i laserskih tretmana zahtevaju "oporavak" u vidu crvenila ili perutanja nekoliko dana, uz potpunu zaštitu od sunca tokom mesec dana nakon tretmana, pa je najboljeraditi ih zimi - ističe doktorka.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU