Preležali ste KOVID? Doktor POPADIĆ upozorava kako prepoznati POSLEDICE po srce

15. 12. 2020. 000000 12:20

Foto: Depozitfoto

I aritmije su, takođe, jedna od mogućih prezentacija ili komplikacija kovid-infekcije, i češće se javljaju kod hospitalizovanih pacijenata koji imaju težu kliničku formu bolesti.

Pročitajte još: RUSKI lekar Torsunov tvrdi: Lezite na vreme, u suprotnom – vaša INTELIGENCIJA OPADA

Srčani bolesnici oprez!
On kaže da su kardiovaskularni pacijenti zbog epidemije u posebno teškom položaju jer ne mogu imati svoje uobičajene kontrole, pa je vrlo bitno da redovno uzimaju terapiju, redovno mere krvni pritisak, vode računa o ishrani i budu fizički aktivni.

Zato je, upozorava dr Višeslav Popadić, specijalizant interne medicine u Kliničko-bolničkom centru "Bežanijska kosa", od izuzetnog značaja da se ne zanemaruju simptomi, kako oni uobičajeni u sklopu kovid-infekcije, tako i oni koji ukazuju na probleme sa kardiovaskularnim sistemom - bol u grudima, gušenje, kratak dah, slabosti nekog dela tela...

Gušenje nije uvek korona, nego i srce!

- Terapijski protokoli su već prilično dobro utvrđeni, imamo znatno veće iskustvo i bolje rezultate u lečenju u odnosu na period od pre nekoliko meseci, ali je glavni problem hospitalizovati na vreme sve pacijente koji to zahtevaju. Klinička slika se brzo razvija i potrebno je, naglašavam, što je ranije moguće započeti lečenje - kaže dr Popadić.

Pročitajte još: Ruski travar DMITRI: Muškarci, ne kupujte skupe preparate, OVA BILJKA sprečava ĆELAVOST

Otežana mogućnost odlaska na kontrole nadoknađuje se onlajn savetovalištima, koje organizuje Udruženje "Moja druga šansa", pa pacijenti u direktnom razgovoru sa lekarima mogu da pitaju sve što ih zanima. Do sada je organizovano 25 savetovališta "Pokucaj, mi smo tu", i nastavljaju se svakog četvrtka u 10 sati na istoimenom jutjub-kanalu.

Pročitajte još: EKSKLUZIVNO: Drevni LEK monaha sa Svete Gore koji "DIŽE iz MRTVIH" (RECEPT)

Primarijus dr Tanja Jozić, specijalista interne medicine, supspecijalista i magistar kardiologije Urgentnog centra KCS, takođe naglašava da su kardiovaskularni bolesnici u uslovima kovid 19 pandemije dvostruko ugroženi.

Foto: Depozit

Sama kardiovaskularna bolest predstavlja komorbiditet koji negativno utiče na težinu kliničke slike, tok bolesti i njenu prognozu, tj preživljavanje.

Poremećen je sistem redovnih kontrola...

Sa druge strane, usmerenost većeg dela zdravstvenog sistema ka lečenju kovid bolesnika, kao i razumljivi strah pacijenata od mogućeg zaražavanja, poremetili su sistem redovnih kontrola i praćenja kardioloških bolesnika, neophodan da bi se sprečile ili na vreme otkrile moguće komplikacije postojećih bolesti.

Pkucaj, mi smo tu!

Nova realnost je nametnula razvoj alternativnih vidova komunikacije između lekara i pacijenata, pre svega virtuelnih.

Pročitajte još: Ruski ISCELITELJ Golubovski: Kora nara rešava POREMEĆAJE U CREVIMA

Ona kaže da je dosadašnje iskustvo sa savetovalištem "Pokucaj, mi smo tu", pokazalo ne samo edukativni, već i praktični značaj, u smislu pružanja konkretnih terapijskih saveta, ali i ukazivanja na tegobe i simptome koji zahtevaju obavezan pregled lekara.