Mladi odlaze iz zemlje, a razlog nije novac! Razlog je krajnje NEOČEKIVAN
Prema podacima Evropskog statističkog zavoda, našu zemlju mesečno napusti 4.000, a godišnje 51.000 ljudi. Odliv mozgova nje stalno aktuelna tema, a nedavno su stručnjaci pokušali da dođu do odgovora kako zadržati mlade, na koji način ih motivisati da se i posle usavršavanja u inostranstvu vrate.
Jelena Bulatović, izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera za početak kaže da odliv mozgova nije samo tema za Srbiju, već planetarni fenomen sa kojim se suočava većina zemalja sveta.
Pročitajte još: Psihoterapeut MIA je iznenađena: Epidemija je mnogima dala snagu da urade PRELOMNU stvar u životu!
Iako bi se površnim osvrtom na ovaj fenomen moglo zaključiti kako mladi u svet odlaze pre svega da bi zaradili više novca nego što im nude poslodavci u Srbiji, istraživanja pokazuju da je osnovni razlog njihovog "bega" to što u svojoj zemlji nemaju mogućnost da steknu potrebno profesionalno iskustvo i napreduju.
Plata je treća na listi razloga za odlazak!
Plata kao okidač prelaska granice je tek na trećem mestu. Ti podaci nam šalju određenu poruku koja bi mogla da bude putokaz kako da se spreči odliv mozgova.
- Rezultati istraživanja govore nam da nije sve u novcu, već da mladi žele da se razvijaju i napreduju u karijeri, da se unapređuju radeći sa kolegama iz stranih kompanija, drugih država i kultura Vrlo im je važan taj osećaj da ne rade i žive samo u jednom sistemu i na jednom tržištu, već da budu deo sveta. Mi ne možemo da ih zadržimo, ali možemo da radimo na tome da Srbija postane mesto koje će omogućiti mladima da imaju poslovne izazove, da rade na inovativnim projektima - kaže sagovornica.
Pročitajte još: Bolnice će angažovati ROBOTE, a vakcina ima zanimljivu posledicu
Savet svim mladima je da biraju poslodavce koji će im omogućiti da se razvijaju i napreduju, o bilo kojoj da se oblasti radi. Osim toga, vrlo je značajna saradnja sa visokoškolskim ustanovama i umrežavanje, da bi mladi stekli utisak da je nekome zaista stalo do njihovog znanja i rada.
- Povezanost sa fakultetima, ali i srednjim školima izuzetno je važno i za studente i za kompanije, jer kroz tu saradnju se ne obezbeđuju samo prakse, stipendije i zaposlenja za mlade, već im se daje određena validacija njihovih napora i rada - kaže Bulatovićeva.
Kovid je doneo prednost rada bilo gde na svetu
Kada je reč o prognozama o svetu posle Kovida 19 - da li bi mladi tek onda mogli da "pohrle" u inostranstvo ako ne dobiju adekvatnu satisfakciju i motivaciju da ostanu u svojoj zemlji, mišljenja su podeljena.
Pročitajte još: Nosite najtopliji DžEMPER ove sezone: Nekada je bio jako popularan, a sada je ponovo tu
- Mogućnost rada i edukacije od kuće, mogućnost da živite u Beogradu, a radite za inostranog poslodavca ili pohađate studije na nekom od prestižnih svetskih fakulteta je prilika za mlade koji žele da budu blizu svoje porodice i prijatelja, ali i da steknu internacionalno znanje i radno iskustvo - zaključujnj sagovornica.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU