Da li imate porodične predispozicije za ovo oboljenje: 10 ZLATNIH pravila koja čuvaju bubrege
Zdravljebubrega ne narušava se preko noći. Do njihovog oštećenja dovodi negativan proces koji traje nekoliko godina, kao rezultat loših životnih navika i nepravilnog ophođenja prema drugim oboljenjima, naročito dijabetesu.
Pročitajte još: Kako se radi VEŽBA DISANJA? Radite je dva puta dnevno i zaboravićete na stres
Takvo shvatanje ima utemeljenje, jer kada bubrezi izgube funkciju ili je ona narušena, svi organi u telu polako gube ravnotežu.
Da bi sačuvali zdravlje ovih vitalnih organa izbegavajte sledeće navike:
Fizička neaktivnost
Vežbanje je odlično za telo i cirkulaciju i može da pomogne u regulaciji šećera u krvi i održavanju optimalne telesne težine. Studije su pokazale da gubitak težine pozitivno utiče na funkciju bubrega.
Gubitak težine pozitivno utiče na bubrege.
Uzdržavanje od odlaska u toalet
Neredovno mokrenje može da bude veoma loše za bubrege, jer se zadržavju toksini koje bi trebalo izbaciti iz organizma. Vremenom, to može da dovede do popuštanja kontrole mokrenja (inkontinencije), kao i bubrežnog kamenca i drugih oštećenja bubrega.
Pušenje
Pušenje povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, jer povećava broj otkucaja srca, sužava krvne sudove, šteti krvotoku i dovodi i do arteroskleroze krvnih sudova u bubrezima.
Pročitajte još: Da li ste znali koja je idealna PAUZA između obroka i treninga?
Visok krvni pritisak
Važno je da se s vremena na vreme kontroliše krvni pritisak, jer hipertenzija je vodeći uzrok oštećenja bubrega.
Lako dostupni lekovi protiv bolova su štetni.
Lekovi "na svoju ruku"
Ne uzimajte tablete i druge medikamente "na svoju ruku". Određeni lekovi mogu da uzrokuju oštećenja bubrega ako se uzimaju na pogrešan način ili se ne prati njihovo dejstvo. Lako dostupni lekovi protiv bolova kao što je acetilsalicilna kiselina i ibuprofen su loši za bubrege ako se uzimaju redovno ili na dnevnoj bazi. Određeni antibiotici takođe mogu biti štetni.
Nedovoljno vode
Pravilan rad bubrega zavisi od adekvatnog protoka tečnosti. Dehidratacija je jedan od razloga za oštećenja bubrega i stvaranje bubrežnog kamenca.
Pročitajte još: Kako da vežbanjem pobedite BOL U ZGLOBOVIMA: Imamo nekoliko saveta
Nepravilna ishrana
Tradicionalno "loše" namirnice kao što su beli pirinač, beli hleb i testenina su dobri za bubrege tako da nemojte da ih eliminišete u potpunosti. Jedite mnogo svežeg povrća i voća. Proteine konzumirajte u umerenim količinama. Biljni i određeni životinjski izvori proteina poput piletine i ribe su lakši za bubrege.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU