Otkrivena je MISTERIOZNA životinjska vrsta na dubini od 3900 metara (VIDEO)

Kristina LJubisavljević

01. 12. 2020. 000000 20:20

Foto: Pixabay

Želatinoznog morskog beskičmenjaka ili „duboko-morsku grudvicu“ Duobrachium sparksae spazio je uređaj na daljinsko upravljanje 2015. godine kod obala Portorika na dubini od 3.900 metara.

Dron koji je zaronio do morskog dna sačinio je nesvakidašnje snimke čudnog stvorenja nalik grudvicama, čija je dužina manja od milimetra.

Iako su snimci nastali 2015. godine, naučnici su želeli da budu apsolutno sigurni pre nego što su obelodanili da je otkrivena nova vrsta i odvojili su vreme mukotrpno pregledavajući snimke podvodne ekspedicije.

Nađena kod obala Portorika na dubini od 3.900 metara

Klasifikacija novih vrsta obično zahteva opsežna laboratorijska ispitivanja, što je izuzetno teško kod ovih vrsta jer one ne mogu dugo da opstanu van svog prirodnoh staništa - duboke vode.

Pročitajte još: Mapa mlečnog puta je ažurirana: Gde je sada CRNA RUPA u odnosu na Zemlju?

- Nemamo iste mikroskope kao u laboratoriji, ali video snimak može da nam da dovoljno informacija da bismo detaljno razumeli morfologiju, poput lokacije njihovih reproduktivnih organa i drugih aspekata - objasnio je morski biolog, Alen Kolins.

Duobrachium sparksae  ima telo nalik balonu iz kojeg se pružaju dva dugačka pipka koja su, u najmanje jednom slučaju, primećena kako održavaju životinju blizu morkog dna, što može olakšati hranjenje.

- Kreće se poput balona sa toplim vazduhom koji je prikačen za morsko dno, održavajući određenu nadmorsku visinu iznad njega. Da li je pričvršćen za morsko dno, nismo sigurni. Nismo primetili direktnu povezanost, ali izgleda da organizam dodiruje morsko dno - kaže okeanograf Majk Ford.

Pročitajte još: Šta nam govore SIMBOLI najčešćih privezaka koje volimo da nosimo

Poznato je između 100 i 150 vrsta rebronoša, a uprkos svojoj neobičnoj sličnosti, nisu povezani sa meduzama, iako su mesožderi - hrane se malim člankonošcima i larvama koje se nalaze u dubini, prenosi RT.

S obzirom na ekstremne uslove u kojema živi ova vrsta, istraživači nisu sigurni kada bi sledeći put mogli da ugledaju ovog izvanrednog stvora.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU