Uvrstite ih u svoj dan ako ste ANKSIOZNI ili nervozni: Namirnice koje će pozitivno delovati
Sve češće nas do anksioznosti dovode stres, iscrpljenost, previše rada - sagorevamo i to nas košta fizički i psihički.
Sve više istraživanja ukazuje na to da nas upravo trakt za varenje ponekad izneveri, jer ne može da odigra pravu ulogu u našem imunom i neurološkom sistemu. Zato je veoma važno da - bilo da uzimamo neku terapiju ili ne - uvedemo odgovarajuću ishranu.
Pročitajte još: Ovo je PET NAPITAKA zbog kojih dnevno pojedemo i do 380 KALORIJA VIŠE
Zdrava hrana umnogome može da ublaži simptome depresije i anksioznih poremećaja. Naglasak treba staviti na povrće, voće, integralne žitarice, orašaste plodove, semenke i mlečne proizvode bez dodatog šećera.
Šta još treba da bude što češće na našem jelovniku?
Fermentisana hrana
Jedite što češće hranu obogaćenu "dobrim bakterijama"! Ona je najvažnija za zdravlje creva, a dobar mikrobiom šalje mozgu dobre signale. Ako oseća tegobe, onda šalje poruku da je u nevolji i doprinosi našem osećanju zabrinutosti, napetosti i tuge.
Dakle, što češće na stolu treba da bude jogurt, ali i kiseli kupus.
Višnje i trešnje
Ne dozvolite da vam prođe leto bez obilnog služenja ovim prelepim crvenim voćem. Uz divan ukus, dobićete i odgovarajuću dozu kvercentina, čarobnog flavonoida koji čini čuda za zdravlje stomaka.
Jedite što češće hranu obogaćenu "dobrim bakterijama"!
Pročitajte još: Saznajte da li je RIBA IZ KONZERVE uopšte zdrava
Međutim, ovaj borac protiv slobodnih radikala ima i druge lekovite moći. Istraživači kažu da obara pritisak, brani organizam od virusa i doprinosi zdravlju srca. Kvercentina ima i u grožđu, bobičastom voću i vinu, ali i u crnom luku.
Čaj od kamilice
Mnogi ovaj napitak povezuju sa detinjstvom, kad im je roditeljska ruka prinosila šolju toplog čaja za umirenje i utehu. Međutim, i najnovija istraživanja pokazuju da kamilica zaista ublažava simptome anksioznih poremećaja.
Vezu između spavanja i anksioznosti ne treba posebno dokazivati.
Treba biti uporan i istrajati barem nekoliko meseci, a ako vam čaj nije baš omiljeno piće, možete uzimati i kapsule. Još nije u potpunosti razjašnjen mehanizam delovanja, ali istraživači veruju da i redovnost odlaska na spavanje uz šolju čaja ima uticaja.
Kivi
Najnovija istraživanja ukazuju da kivi sadrži dobru kombinaciju serotonina, vitamina A i C. Na primer, dva kivija svake večeri, sat vremena pre spavanja, poboljšava san već za četiri nedelje!
Pročitajte još: Idealan za hladne dane: Recept za KAKAO, ali ko ipak ne bi treblo da ga pije
A vezu između spavanja i anksioznosti ne treba posebno dokazivati. Ako ne volite kivi, potražite druge izvore serotonina u hrani - dobro će doći ovsena kaša s orasima, nekoliko kriški ananasa (odlično i za liniju!) ili dobre, domaće, šljive.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU