Kako da prepoznate ljude sa SINDROMOM PETRA PANA: Po čemu se razlikuju
To što stalno menja radna mesta, zanimanja, partnere i prijatelje, poriče odgovornost, posvećenost i lojalnost u bilo kom odnosu, tvrdeći da baš tako treba, prestaje da bude stvar traženja sebe. Sigurno poznajete bar jednu takvu osobu, ali vam je teško da je povežete sa Petrom Panom, junakom iz sveta bajki, po kojem je nazvan sindrom bega od odrastanja.
Kako se on manifestuje, šta ga uzrokuje i kako se prevazilazi?
Anđelka Jeličić, specijalni pedagog i porodični psihoterapeut kaže da sindrom Petra Pana ne predstavlja medicinsku dijagnozu, ali se koristi za označavanje seta ponašanja kojima je neodgovornost zajednička karakteristika.
Pročitajte još: Budite se umorni? Postoji najbolje VREME ZA SPAVANJE
- Oba pola, a ne samo muškarci, mogu da ispoljavaju takve simptome. Prostor za beg od realnosti ostavljen je kroz previše česte promene poslova ili nepuno radno vreme. Procena potencijala je nerealna, kao i planovi za njihovo ispoljavanje, jer sve liči na sanjarenje. Javlja se i neadekvatno reagovanje na stresne situacije, kao i neodgovornost, nestalnost, egocentrično ponašanje, odlaganje obaveza i životnih zadataka i nezreli mehanizmi odbrane.
Neispunjena obećanja
Kada kažemo Petar Pan, odmah pomislimo na šarmantnog dečaka iz bajke i njegovu Zvončicu. Ali šta on zapravo simbolizuje u realnom svetu?
- U nama je svima dobro poznata ličnost kroz koju se otvara prozor, baš kao u priči, ka svetu privlačne fantazije samodovoljnosti, omnipotencije i večnog detinjstva. Realnost vremena koje protiče može se zanemariti. Ovakav svet je sigurno privlačan i posmatraču, bez obzira na strah od njegove lepršavosti i nestalnosti. Petar Pan može uleteti i izleteti iz opasnosti, konflikta. Sam pravi planove i rasporede, kreira ko će biti članovi njegove porodice, ali ne na društveno prihvatljiv način, već privlačenjem drugih izgubljenih dečaka, koji možda ne žele da budu jednako izgubljeni kao on. Ovako opisan, Petar Pan je, bar na trenutak, svakome privlačan. Ipak, uranjanje u hirovitost i uspomene iz detinjstva, prepreke su suočavanju sa realnošću sopstvenog postojanja - objašnjava terapeut.
Pročitajte još: HRABRA, SPRETNA, DOMIŠLJATA: Najlepšim rečima je Nikola Tesla opisivao majku, od koje je nasledio izumiteljski dar (FOTO)
Realnost traži i provocira rast - kroz učenje, odnos prema autoritetima, podnošenje frustracija, povrede u partnerstvima, postavljanje granica i sebi i svetovima koji nas okružuju.
Nepouzdanost kao konstantan obrazac ponašanja je ovde nužnost. Obećanja se ne ispunjavaju i postoji mnoštvo opravdanja zašto nešto nije učinjeno.
Idealizovanje prošlosti
Teškoće sa vezivanjem su jedan od mogućih izraza osoba sa sindromom Petra Pana. One često menjaju partnere, ali se dešava i da ukoliko dobiju bezuslovnu ljubav, jednaku roditeljskoj, ostanu samo sa jednim. Međutim, takva veza sama po sebi ne znači rast i razvoj. Naprotiv, sputavajuća je za oba partnera.
Teške emocije i izazovi mogu da budu polje izbegavanja.
- Ukoliko se stvari ne odvijaju na način na koji osoba to želi, može da postane uznemirena, ljuta, otvoreno iskazuje frustracije ili se nosi sa stresom na nezdrave načine (kroz zloupotrebu alkohola i drugih psihoaktivnih supstanci) - objašnjava specijalni pedagog.
Pročitajte još: Koja je to zemlja uvela obavezu SPAVANJA NA POSLU?
Nedostatak discipline i granica tokom odrastanja može da bude jedan od uzroka sindroma. Previše zaštitnički roditeljski odnos prema detetu uz izostanak učenja o životnim veštinama, nekad dovedi do izbegavanja odgovornosti.
- Do sindroma Petra Pana može doći i ukoliko je procena ličnih kapaciteta u neskladu sa realnim postignućima, odnosno kada postoji ekonomska nesigurnost. Uostalom, problem predstavlja i nedostatak veština za odraslo doba, što nema veze sa nivoom obrazovanja. Plaćanje računa, kazni, pravilno raspolaganje prihodima i slično, teme su koje se ne obrađuju u školama i na fakultetima. Ali obrazovanje, ipak, ima značajan uticaj kroz učenje o odgovornosti, ulaganje truda, izlaganje frustracijama i raspolaganje vremenom - poručuje sagovornica.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU