Uganuli ste ZGLOB: Šta nikako ne smete da radite

Kristina LJubisavljević

21. 11. 2020. 000000 09:00

Foto: Deposit

U svakom slučaju neophodno je mirovanje i strpljenje, jer prerano oslanjanje na nogu može da dovede do nove povrede i hroničnog problema.

Doktor Nikola Roganović, fizijatar, kaže da je kod blagog uganuća za izlečenje obično potrebno od sedam do 21 dan mirovanja, kod srednje teškog između tri i četiri nedelje, a kod teškog tri do šest meseci:

Pročitajte još: Vežbe koje čuvaju vitalnost i vraćaju energiju

- Mirovanje podrazumeva izbegavanje pokreta koji dovode do bolova i oticanja, dok nehirurške mere podrazumevaju podizanje noge, stavljanje leda na otečeni zglob, neposredno nakon povrede tokom petnaestak minuta uz ponavljanje na dva do tri sata, kao i bandažiranje kompresivnim elastičnim zavojem.

Osim mirovanja i bandažiranja, za bolove i otok potrebni su lekovi.

Ne sme se prerano započeti sa oslanjanjem na njega i kretanjem.

- Primena nesteroidnih antireumatika koji smanjuju otok i bol, kao i sprovođenje fizikalne terapije su veoma značajni za ubrzanje oporavka - kaže dr Roganović. - Nekada je potrebna i primena štaka, a kod teških povreda i imobilizacija zgloba, pa čak i hirurška intervencija.

Iako je cilj što pre povratiti funkciju oštećenog zgloba, ne sme se prerano započeti sa oslanjanjem na njega i kretanjem jer to može uzrokovati ponovnu povredu i hronični problem.

Pročitajte još: Ne bacajte pare! Napravite sami BOMBONE PROTIV KAŠALJA (VIDEO)

- Zato stepen uganuća utiče na odluku o tome kada će se ponovno početi sa aktivacijom zgloba i na koji način - kaže naš sagovornik. - Najbolje je da tu procenu napravi specijalista fizikalne medicine koji će dati i predlog za određene

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU