PROTIV VIRUSA: Sitnica koja pomaže, a često je zaboravljamo
Svi već znamo koje su tri najvažnije mere za odbranu od koronavirusa - maska za lice, fizička udaljenost i pranje ruku, ali s dolaskom hladnijeg vremena i češćim boravkom u zatvorenim prostorima treba dodati i četvrtu - svež vazduh.
Slabo provetrene prostorije povećavaju mogućnost prenosa virusa pomoću aerosoli, čestica koje ''lebde'' u vazduhu, objašnjava direktor odeljenja za infektivne bolesti na medicinskom fakultetu u Rostocku dr Emil Reisinger.
- Uz kapljično širenje, mnogo manje aerosoli smatraju se glavnim putem transmisije korona virusa, ali u manjoj meri - kaže Reisinger.
Pročitajte još: NAJSKUPLJA KAFA NA SVETU: Proces nastanka ove kafe ostaviće vas u čudu!
I dok kapljice relativno brzo padnu na pod, lakše aerosoli mogu da lebde duže i tako da se šire u zatvorenim prostorijama. Tome je najlakše doskočiti povremenim otvaranjem prozora. Strahovi da ćete se pritom prehladiti neutemeljeni su, tvrde medicinski profesionalci.
Provetravanje prostorije na nekoliko minuta jedva da promeni temperaturu u prostoriji, napominje Reisinger. Predmeti u prostoriji i zidovi zadržavaju temperaturu i otpustiće sačuvanu toplotu.
Pročitajte još: Kako SEDENJE šteti našem zdravlju: Nakon ovoga poželećete da se pokrenete
Nemački stručnjaci preporučuju da se kancelarijske prostorije provetravaju svakih sat vremena po 20 minuta. Ako u prostoriji sedi manje ljudi dovoljno je i deset minuta.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU