NAJZDRAVIJI MINERAL: Odličan je u prevencija raka i jačanju imuniteta
Vrednost elemenata u tragovima selena je u nauci poznat kao moćan antioksidans: ima sposobnost smenjenja koncentracije proizvoda i oksidacije masti. To je antikancerogeni potencijal ovog mikroelementa. Selen, takođe, stimuliše imuni sistem, podstiče optimalan rast ćelija i pokreće proces zarastanja.
Vredne osobine selena postale su poznate šezdesetih godina dvadesetog veka, sve dok se taj element u tragovima nije smatrao toksičnim. Ovde stoji istina: doza koja prelazi normu može da izazove trovanje selenom. Ali prilično je teško dobiti "preveliku dozu" ovog minerala, jer je njegov sadržaj u proizvodima (čak i onima koji sadrže selen) oskudan.
Pročitajte još: Narodni LEK koji briše PREHLADU I GRIP! Donosimo vam recept koji se prenosi kroz generacije
Stručnjaci su otkrili da nedostatak selena dovodi do oštećenja srčanog mišića. Sa nedostatkom ovog elementa u tragovima, problemi počinju sa krvnim sudovima, jetrom, pankreasom.
Oštećenje pankreasa dovodi do činjenice da mast prestaje da se apsorbuje i razvija se deficit vitamina rastvorljivih u mastima. Pored toga, utvrđen je pozitivni efekat ovog minerala na reproduktivni sistem.
Muškarci su pravilnom konzumacijom minerala rešili problem neplodnosti, a kod žena je rizik od pobačaja bio sveden na minimum
Pročitajte još: Kako možete da PRODUŽITE ŽIVOT za 10 godina? Jedna studija je otkrila
Međutim, nesumnjivo je bilo ključno otkriće delovanja selena protiv raka. Uvođenje ovog antioksidansa u životinjski organizam rezultiralo je smanjenjem broja malignih oboljenja.
Između ostalog, naučnici su otkrili da pacijenti sa rakom imaju izuzetno nizak nivo ovog elementa u krvi.
Stručnjaci su dokazali da što su veći sadržaji selena u telu, to su tumori manje agresivni i ređe su pokazivali komplikacije
Pročitajte još: Razbijen mit: Kafa zapravo ima PLACEBO EFEKAT
Selen je važan za:
- sprečavanje pojave i razvoja malignih bolesti;
- imunitet;
- reproduktivnu funkciju;
- aktiviranje zarastanja, uključujući eroziju, čireve;
- terapiju pacijenata sa rakom;
- zaštitu od negativnog dejstva teških metala;
- za normalno funkcionisanje štitne žlezde.
Preporučeni dnevni unos selena je 50-60 mcg, a posebno je važan za trudnice i žene tokom dojenja
Foto: Depozit
Pravi neprijatelj selena su ugljeni hidrati (to uključuje slatko, bogato pecivo), u njihovom prisustvu telo gotovo ne asimilira ovaj element u tragovima.
Pročitajte još: Tri fantastična TRIKA za mlađu, zdraviju i lepšu kožu
Rekorder po sadržaju selena je brazilski orah - 2 mg na 100 g proizvoda. Odnosno, 2 oraha će obezbediti dnevnu potrebu za mineralom. Na velikoj listi morskih plodova nalazi se dovoljno selena. Takođe, nalazi se u pivskom kvascu, klicama pšenice, puteru, belom luku itd.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJBUKU