Seljak je iskopao ČINIJU i svima je bilo jasno da je VEOMA STARA, a onda je usledio ŠOK i pitanje: KAKO JE STIGLA OVDE?
Kada je seljak u Boliviji na njivi Čua hacijende blizu jezera Titikaka, udaljenoj 80 kilometara od La Paza, pronašao keramičku činiju nije ni sanjao kakav će problem stvoriti u svetskoj arheologiji.
Pročitajte još: DVE godine su putovali do SRBIJE, a kada je došla CRVENA ARMIJA uništili su OFICIRSKE uniforme (FOTO/VIDEO)
Danas je činija poznata pod imenom "Fuente Magna", a problem nije u obliku, koji je okrugao, niti glini od koje je napravljena. Tačnije, svima je odmah bilo jasno da je činija, ukrašena zoološkim i antropomorfnim motivima napravljena u Boliviji.
Na činiji je sumersko pismo!
Bolivijski arheolog don Maks Portugal Zamora je još 1958. godine čuo od prijatelja pastora Manjona za činiju, otišao je da je vidi i dao joj je naziv. Razlog zašto činija do danas izaziva kontraverze je natpis na njoj. Natpis sa činije "Fuente Magna" je preveo Alberto Mariani, a on je specijalista za sumersko pismo.
Pročitajte još: Kada je PUTIN seo na OVU STOLICU svi su znali da će biti prvi čovek RUSIJE (FOTO)
Linearno pismo je opisano kao proto-sumersko koje se nalazi u Mesopotamiji, a sam natpis na činiji govori o žetvi i datira iz 3000. godina pre naše ere.
Kako je činija stigla do Bolivije?
Da li su Sumerci plovili do Južne Amerike?
Arheolozi pretpostavljaju da su Sumerci napravili posudu 2.500 godina pre naše ere, a onda su je doneli doseljenici u Boliviju. Naime, arheolozi veruju da su Sumerci imali dovoljno dobre brodove kojima su mogli da oplove Afriku i preplove Atlantike kako bi stigli do Južne Amerike.
Pročitajte još: Prvi ROBOVI u SAD nisu bili iz AFRIKE, a LOGORE nisu izmislili NACISTI
Međutim, postoje i skeptici koji misle da je "Fuente Magna" napravljena u Južnoj Americi pošto je ukrašena panterima kojih nema u Mesopotamiji.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU