Doktor Mladenović UPOZORAVA: Roditelji kasno dovode DECU ZAVISNIKE od igrica!

26. 10. 2020. 000000 12:30

Foto: Depozitfoto

Kada neko stalno igra igrice, a one ne traju satima, već danima, zanemaruje osnovne potrebe. Ne jede, ne unosi dovoljno tečnosti, pa tako dolazi do stanja iscrpljenosti, epi napada, kolapsa...

Pročitajte još: Da li je VAŠE DETE IMPULSIVNO? Proverite, možda je sklono razvoju KOCKARSKIH NAVIKA!

- Zavisnost se prepoznaje po tome što dete ne vodi računa o ličnoj higijeni, ne ide u školu, laže i postaje razdražljivo i nasilno kada želite da mu oduzmete kompjuter. Neretko preti i samoubistvom - kaže dr Ivica Mladenović, specijalista psihijatrije, načelnik Klinike za bolesti zavisnosti Instituta za mentalno zdravlje u Beogradu..

Nema cenzure!
Problem je u tome što ne postoji cenzura na internetu, pa su tako deci dostupni agresivni sadržaji, eksplicitno seksualni, ona su izložena predatorima i nisu zaštićena ni na koji način.
Kada se lekarima pojavi mlad, neobrazovan i agresivan čovek - teško ga leče!

Zavisnost stvara poremećaj ponašanja koji posle 18. godine prerasta u poremećaj ličnosti, pa kada na lečenje dođe mlad, neobrazovan čovek, ekstremno impulsivan i agresivan, lekari imaju mali manevarski prostor za lečenje.

Pročitajte još: Dete stalno gleda u EKRAN: Kako sprečiti KRIVLJENJE VRATA i KIČME

Roditelji se uglavnom obraćaju za pomoć kada je dete već zamenilo realnost virtuelnim svetom. Tamo gde je moguće, terapija se izvodi u dnevnoj bolnici.

Roditelji dolaze tek kada dete zameni realnost virtuelnim svetom, a tada se leči cela porodica.
Dr Mladenović Foto: Privatna arhiva

- Tada sprovodimo porodičnu terapiju, što znači da je cela porodica uključena u program lečenja, koji traje tri meseca svakog radnog dana. Odrasli moraju da uzmu bolovanje, a deca da ne idu u školu, što zahteva veliko odricanje, ali postižemo uspeh u gotovo 65 odsto slučajeva - kaže dr Mladenović.

Mladi su lenji, agresivni i destruktivni.

Terapija se radi u malim grupama, učestvuje najviše pet do osam porodica. Radi se na krucijalnim stvarima koje su poremećene, kao što je komunikacija i porodične uloge, obrasci ponašanja, hijerarhija, postavljanje granica... Stvara se nov sistem vrednosti!

- Zato celokupna terapija zapravo traje dve godine, sa produženim psihoterapijskim grupama, jer su ličnosti mladih zavisnika izmenjene. Oni ne žele da se pomuče ni oko čega, agresivni su i destruktivni - kaže dr Mladenović.

Stiže nova zavisnost
Kako dete odrasta, obično se javlja neki "šef grupe" koji će u priču dodatno uvesti marihuanu ili alkohol, dok je kod starijih kokain gotovo obavezno prisutan tamo gde postoji zavisnost od interneta.  Vrlo često postoji korelacija i sa kockanjem - navodi sagovornik.

Pročitajte još: ČETIRI tipa PONAŠANJA KOD DECE koja mogu da ukažu na OZBILJNIJI PROBLEM

Doktor se plaši da će ovo biti problem na globanom nivou.

Norme se menjaju i 30% ljudi je zavisno od interneta.

- Nažalost, ono što je pre 30 godina smatrano za nenormalno, u međuvremenu je dobilo status normalnosti, jer je postojao veliki pritisak. Sada imate situaciju da je gotovo 30 odsto populacije zavisno od interneta, pa možete da se pomučite i angažujete veliki broj stručnjaka ili da kažete da je to samo razvojna faza čovečanstva i idemo dalje, pristajemo da živimo u virtuelnom svetu - navodi načelnik Klinike za bolesti zavisnosti.

 

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJBUKU