Želite da ZATRUDNITE idite na pregled: NE izazivaju STERILITET, ali prave PROBLEM
Uglavnom se slučajno otkrivaju na ultrazvučnom pregledu, ali kod žena koje planiraju da rađaju bez obzira na veličinu ova benigna tvorevina mora da se ukloni. U suprotnom, na hirurško lečenje se upućuju samo one pripadnice lepšeg pola kod kojih miom stvara tegobe.
Docent dr Katarina Stefanović, ginekolog Kliničkog centra Srbije, kaže da kada miom daje simptome obično je reč o učestalom mokrenju usled pritiska na bešiku, produženom krvarenju zbog nemogućnosti skupljanja materice posle menstruacije:
Pročitajte još: Doktor KOVČIN UPOZORAVA: Srbi čekaju da SIMPTOMI RAKA prođu sami od sebe i kasno se javljaju!
Kod žena kojima je dijagnostikovan miom, a završile su sa rađanjem, ova promena na materici se samo prati na redovnim pregledima.
Kod žena koje su završile sa rađanjem - miom se samo prati.
- Miomi koji ubrzano rastu su najčešće oni koji indikuju operativno lečenje, a u veoma malom procentu mogu da pobude sumnju na pretvaranje mioma u zloćudni tumor - kaže dr Stefanović.
Miomi sami po sebi ne uzrokuju sterilitet, ali svakako uz neki već postojeći problem mogu da dovedu do poteškoća u začeću.
Skidaju se ako su veliki i degenerativni.
- Kod žena koje nisu rađale i koje žele da sačuvaju matericu miomi se skidaju, i u najvećem procentu koliko god da ih je i gde god da se nalaze moguće ih je skinuti - kaže naša sagovornica.
Pročitajte još: NE IGNORIŠITE potrebu za MOKRENJEM, ozbiljno narušavate zdravlje
- Ukoliko se nalaze u šupljini materice i nisu veliki, pacijentkinja ne mora da se operiše. U tom slučaju miom može da se skine ulaskom određenog instrumenta u matericu i vađenjem mioma kroz grlić i vaginu. Određeni miomi mogu da se vade i laparoskopskim pristupom, bez otvaranja trbuha. Kada su veliki iimaju degenarativne promene otvaranje stomaka je neminovno - kaže doktorka.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU