Klizavo tlo i padavine su izazov za OPREMU
Najbolja obuća za pešačenje u prirodi je čvrsta cipela koja drži stabilnim stopalo i skočni zglob. Italijanske proizvođači obuće su poznati u svetu, a neke porodične kompanije specijalizovale su se za izradu sportske i radne obuće visokih performansi za najzahtevnije korisnike.
Važno je da obuća dobro prianja za podlogu, foto: “Naglev”
Pročitajte još: Veliki noževi za veliku šumu (FOTO)
Model Neglev Unico Combat se izrađuje u dve verzije, kao klasična trejking patika za teren ili kao lagana čizma. Unutrašnjost je od prirodnih tkanina (vuna), a spoljašnji sloj koji dolazi preko vodonepropusne membrane je od poliuretana na kritičnim mestima ojačanog kevlarom.
Naglev Unico Combat lake i vodootporne cipele, foto: “Naglev”
Rezultat je lagana, vrlo udobna obuća za težak teren i veranje. Svi spojevi su ojačani i zaštićeni, sa minimumom elemenata koji mogu negde da se zakače ili zasmetaju.
Vosak i impregnacija
Trgovine nekad prodaju planinarske cipele koje su nabavljene iz magacina gde su vrlo dugo stajale u neodgovarajućim uslovima, što dovodi do presušivanja kože koja lako puca i postaje porozna. Zato obuću od glatke kože odmah posle kupovine namažite voskom ili kvalitetnom masnom kremom koji će joj vratiti elastičnost i nepropusnost. Pred odlazak na teren isprskajte cipele kvalitetnim impregnirajućim sprejom, čime ćete stvoriti površinski sloj po kome će voda kliziti.
Čarapa glavu čuva
Čarape treba da budu vunene ili od mešavine sintetike i vune, koja ima ogromnu moć upijanja vlage, a ne stvara osećaj hladnoće kao pamuk. U slučaju dugog boravka i pešačenja, sve cipele će propustiti, pa je dobro u rancu nositi goreteks ili neoprenske čarape koje mogu da se kupe u lovačkim radnjama ili prodavnicama vojne opreme.
Neoprenski štit
Vodonepropusne pelerine su odlična zaštita protiv kiše, a spakovane ne zauzimaju puno prostora u rancu, foto: arhiva “Kalibra”
Pelerine i navlake za pantalone su nužno zlo za planinarenje, jer se ispod njih obilno znoji. S druge strane, to je najozbiljnija zaštita tokom dugotrajnog boravka na kiši, naročito ako se provlačite ispod granja. Ispod pelerina i navlaka treba nositi što manje odeće.
Jesen karakterišu brze promene vremena (Kusača), foto: Boris Subašić
Pročitajte još: Snabdeti se pitkom vodom na terenu znači liniju između života i smrti: Mi vam predstavljamo nekoliko načina da preživite
Za jesenji boravak u prirodi najbolje su lake sintetičke pantalone i majice koje se brzo suše. Čim osetite da se zagrevate do znojenja, skinite gornje delove odeće, da biste mogli da je obučete kad usporite ritam hoda ili se odmarate.
Boris Subašić
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU