Psiholozi tvrde: Partner može da priredi NAJVEĆI STRES u životu. Da li znate KAKAV?

03. 10. 2020. 000000 15:00

Foto: Depozitfoto

Psiholog i psihoterapeut Sanja Stanić kaže da izreka: "Bolje dobar razvod, nego loš brak", sublimira potrebu ljudi za kvalitetnim partnerskim odnosom.

- Razvod je visoko na lestvici stresnih životnih događaja. Predstavlja značajan faktor rizika za razvoj mentalnih problema, alkoholizma i drugih zdravstvenih tegoba - kaže psiholog.

Prezir
Ako su odnosi u dužem periodu poremećeni zbog čestih svađa, psihološkog i fizičkog nasilja, teško je doći do civilizovanog razvoda. To je gotovo nemoguće kada supružnici osećaju prezir ili čak mržnju jedno prema drugom.

Pročitajte još: Dajte vašoj vezi ŠANSU pre nego što krenete u potragu za NOVIM PARTNEROM

"Zdrav" razvod često deluje kao "nemoguća misija". Razvod je najčešće posledica poremećenih odnosa i eskalacije međusobnog konflikta. Međutim, to se ne tiče samo supružnika, već se njegove posledice reflektuju i na zajedničku decu. Prema tome, "zdrav razvod" može da bude važan zajednički cilj.

Pomoć neutralne osobe je od najveće koristi tokom procesa razvoda.

- Zrele osobe nalaze način da amortizuju emocionalnu traumu prouzrokovanu razvodom. Pomoć savetnika ili terapeuta može biti jedna od važnih strategija za što bezbolniji razvod. Neutralna, stručna osoba je značajna za uspostavljanje uspešne komunikacije - ističe Stanić.

Da li će deca bito žrtva razvoda - zavisi isključivo od roditelja.

Cilj razvoda je da se nastavi život na novim osnovama, sa novim prioritetima. Zdrav rastanak je verovatniji kada su supružnici zrele i stabilne osobe, sličnih životnih vrednosti i kada odluče da komunikacijom dođu do najboljeg rešenja za sebe i bivšeg bračnog partnera.

Pročitajte još: Odgovor je u POGLEDU: Da li ćete ostati PRIJATELJI ili POSTOJI NEŠTO VIŠE

- Deca nisu toliko "žrtve razvoda" koliko im teško padaju konflikti i svađe, odnosno poremećeni porodični odnosi (sa razvodom ili bez njega). Različito reaguju na razvod i to ne mora biti toliko negativno. Ako roditelji deci pruže neophodnu pažnju, ljubav i ne koriste ih kao sredstvo za emocionalne ucene, neće biti trauma - ističe psiholog.

Pratite nas na INSTAGRAMU I FEJSBUKU