Napravite SEMIRAMIDIN VRT: U flaši, SIJALICI ili tegli!
Sobne biljke sve češće se uzgajaju samo u vodi, umesto isključivo u saksijama sa zemljom, o čemu svedoče brojni video-snimci i fotografije na internetu.
Možete da ih postavite svuda, od dečje sobe, preko kuhinje, do radnog prostora.
Pročitajte još: Laka, jednostavna, BUJNA: Ovo CVEĆE se sadi u JESEN
Mada deluje neobično, ovim biljkama nije potrebna zemlja već samo voda, bogata hranljivim materijama, da bi veoma lepo napredovale. Mnogo je prednosti u odnosu na “saksijske” - nema bojazni oko toga da li ste ih premalo ili previše zalili, kada treba da obnovite zemlju, obogatite je đubrivom ili slično, a zauzimaju i manje prostora.
Semiramidini vrtovi su bili hidrokultura.
Hidrokultura nije novina, samo se odskora kod nas primenjuje i u stanovima. Postoje zapisi koji ukazuju na to da su i čuveni Semiramidini, vavilonski viseći vrtovi, uzgajani na ovaj način.
Naravno, nije dovoljno samo da svoju omiljenu biljku stavite u vazu ili stakleni sud željenog oblika, naspete joj vodu i odete. Morate, ipak, da se malo pozabavite njome. Rezultati će se pokazati vrlo brzo i biljka će tako efektno izgledati, da ćete poželeti da kompletno sobno cveće “preselite” u vodu.
Ne uspevaju sve vrste!
Međutim, to ipak nije moguće, jer ne uspevaju sve vrste podjednako dobro da se održe na ovaj način.
Pročitajte još: Cveće se POLOMILO? Odlično! Napravite VODENU baštu (FOTO)
“Vodeni” život najviše prija difenbahiji, ukrasnom bambusu, kalatei, monsteri, vodenim palmama, orhidejama, filadendronima (posebno onom sa srcolikim listovima, filadendron skanesu), zlatnoj puzavici, zelenom ljiljanu, bršljanu, begoniji, tamjaniki, šarenoj koprivi...
Takođe, mnoge začinske biljke mogu da se gaje u vodi.
Kako da odgajite biljku samo u vodi?
Ukoliko je presađujete iz saksije, lagano otresite sa korena ostatke zemlje i dodatno isperite pod tanjim mlazom vode, ako je potrebno, pa je stavite u staklenu posudu i sipajte vodu da pokrije oko jedne trećine biljke.
Pojedinim biljkama treba posuti glinene kuglice
Pojedinim vrstama potrebno je da se na dno posude stave kuglice od gline ili perlit, da ne bi isplivavale i prevrtale se - ovo im služi kao čvrsta osnova.
Pročitajte još: Ne ide vam na poslu? Okružite se biljkama koje DONOSE NOVAC
U zavisnosti od vrste biljke, voda se menja mesečno ili češće, a dosipa po potrebi, kada ispari. Tečno đubrivo takođe možete dodavati, po želji, a posudu u kojoj su operite jednom mesečno da biste uklonili soli, minerale i alge, koji se mogu nataložiti u vodi.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU