PROBLEMI SA SPAVANJEM: Ovo je šest NAJČEŠĆIH navika koje OMETAJU SAN
Ovo su razlozi vaše nesanice:
Ne razgovarajte telefonom pre spavanja
Čak i kratki razgovor pogoršava kvalitet sna i sprečava telo da uđe u fazu dubokog sna, tokom koje se obnavlja energija.
Provetrite sobu
Zagušen i ustajao vazduh ometa REM fazu i omogućava nemirni san. Optimalna temperatura u prostoriji je 19-20 stepeni. Pre odlaska u krevet telesna temperatura opada, a vrući vazduh u sobi deluje, naprotiv, kao stimulans: ubrzava srce i ubrzava san.
Izbegavajte večeru pre spavanja
Nakon obilne večere, telo će duže vreme morati da vari hranu, što će poremetiti san, pa se preporučuje jesti najkasnije 3 sata pre spavanja. Ako osetite jaku glad, potpun obrok zamenite laganom užinom.
Pročitajte još: Umorni ste i spava vam se? Dajemo odgovor: Da li je moguće preko vikenda nadoknaditi PREMALO SPAVANJA tokom nedelje?
Odložite uređaje sat vremena pre spavanja
Navika da se uveče prelistava Instagram, uzbuđuje nervni sistem, a emisija plavog spektra sa pametnih telefona smanjuje proizvodnju melatonina, hormona koji olakšava san. Mozak doživljava sjaj ekrana kao dnevnu svetlost. Odbijanje od gedžeta promoviše potpun i zdrav san.
Ne pijte kafu i čaj noću
Možda vam izgleda kao da vas šolja vrućeg čaja uveče može umiriti i pomoći da brže zaspite, ali to nije tako. Čaj dovodi mozak i nervni sistem u stanje uzbuđenja, san ne postaje toliko jak - a osoba pati od nesanice. Ako večernji čaj ne možete odbiti, crni i zeleni čaj zamenite biljnim tinkturama, na primer kamilicom ili mentom. Imaju lekovita svojstva i pomažu telu da se opusti.
Pročitajte još: Kako SAN utiče na naše ZDRAVLJE: Evo šta kažu LEKARI
Podesite raspored spavanja
Navika da se istovremeno odlazi u krevet normalizuje sintezu melatonina. Sa stalnom promenom načina spavanja, proizvodnja melatonina se poremeti i nastaju problemi s cirkadijanskim ritmom, koji reguliše obnavljanje ćelija i nivo hormona.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU