Bliži se POLAZAK U ŠKOLU: Uredite školarcima PROSTOR ZA UČENJE

Kristina LJubisavljević

13. 08. 2020. 000000 17:20
Bliži se POLAZAK U ŠKOLU: Uredite školarcima PROSTOR ZA UČENJE

Foto: Deposit

Mesto na kome dete može da uči u miru posebno je važno za postizanje dobrih rezultata u školi. To mora biti prostor koji inspiriše i u kome školarac može da bez ometanja obavlja svoje zadatke.

Pročitajte još: ZA SRBE SPECIJALNA PONUDA! U ovom hotelu deca borave BESPLATNO, a dobija se i POSEBAN POPUST (FOTO)

Pedagozi savetuju da mališani nikako ne rade domaće zadatke na kuhinjskom stolu ili na stočiću u dnevnoj sobi, a u malim stanovima deca često nemaju svoju sobu. Zbog toga je važno izdvojiti i posebno urediti deo prostora u kome đaci mogu da na miru obavljaju svoje zadatke.

Foto: Pixabay
Napravite školarcu kutak za učenje!

Stvaranje takvog kutka ne zahteva velika finansijska ulaganja. Uz nekoliko trikova možemo napraviti vrlo funkcionalno mesto koje će zadovoljiti sve potrebe školarca kada je u pitanju učenje.

1. Pregrađivanje prostora

Kako biste napravili intiman kutak za rad u sobi koju školarac deli sa bratom i/ili sestrom ili u dnevnoj sobi, odvojite ga pregradnim policama. Ujedno će ta polica imati i funkcionalnu ulogu jer će na nju dete moći da stavi školski pribor, knjige i druge sitnice koje su mu važne.

Pročitajte još: Zašto se deca GOJE najviše LETI? Evo odgovora!

Ako nemate više soba, pregradne police su dobra ideja!
Foto: Deposit

2. Izbor radnog stola

Radni sto, uz adekvatnu stolicu, najvažniji je deo kutka za učenje, ali ne treba preterivati. Dovoljan je manji sto s par fijoka, a boje možete da prilagodite ostatku enterijera. Ukoliko odaberete sto neutralnih tonova, on će moći da 'raste' s detetom i da se prilagođava svim njegovim fazama školovanja.

3. Tabla za poruke

Jednostavna ploča od plute ili metala iznad stola neizostavni je deo kutka. Tako sva važna obaveštenja, kao i raspored časova i vanškolskih aktivnosti mogu da budu na jednom mestu. Ujedno, tu možete izložiti i neke od radova koje će dete naslikati, a na koje je posebno ponosno.

Pročitajte još: PSIHOLOZI kažu: Kako DEVOJČICAMA objasniti da to što vide na slikama NIJE REALNOST i povećati im SAMOPOUZDANJE

4. Dovoljno svetlosti

Kako bi dete moglo da čita bez naprezanja, potrebno je da mu obezbedite dovoljno svetla. Ako u blizini ne postoji prirodan izvor svetlosti uz koji može da uči preko dana, svakako imajte na umu dodatno osvetljenje. Poželjno je i da zidovi kutka budu svetlih boja.

Foto: Pixabay
Uključite dete u uređivanje prostora kako bi lakše prihvatilo novitete!

5. Kutije za knjige

Ukrasne kutije mogu biti odlično rešenje za odlaganje knjiga i školskog pribora. Na primer, jedna plitka i dovoljno široka kutija može biti namenjena knjigama koje školarcu trebaju za sledeći radni dan i u koju mora da zaviri da bi sutradan zaista bio spreman. Manje kutije i korpice mogu poslužiti za odlaganje bojica, olovaka, lenjira...

Pročitajte još: ONA ZNA NAJBOLJE: Sedam pitanja koja uvek možete postaviti mami bez obzira na godine

6. Uključite dete u uređenje radnog kutka

Da bi dete bolje prihvatilo novi prostor, potrebno je da učestvuje u uređenju njegovog kutka. Iako možda ideja o vođenju deteta u prodavnicu ne zvuči primamljivo, ono će na taj način videti odakle su stvari zaista došle, umesto da se samo pojave u domu, te će naučiti više da ih ceni. Ujedno će svojim učešćem moći da izrazi svoju ličnost i tako stvori prave temelje za mesto u kome će učenje biti užitak.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU