Korona i JOŠ JEDAN VIRUS kod slepog miša imaju ZAJEDNIČKOG PRETKA: Sve je počelo pre 70 GODINA
Stručnjaci su do ovog saznanja došli kao deo istraživačkog projekta koji je ispitivao poreklo virusa SARS-CoV-2, koji uzrokuje Covid-19.
Pročitajte još: ODLIČNA VEST: Crno vino nije samo dobro za srce, već i za OSMEH! Evo i kako na njega utiče
Naučnici sa Državnog univerzitet u Pensilvaniji upoređivali su patogen koji uzrokuje Covid sa najbližim srodnicima koji su pronađeni kod slepih miševa. Već prethodna istraživanja su potvrdila da su slepi miševi izvor koronavirusa i verovatno SARS-CoV-2.
Teško je pratiti evoluciju virusa kroz vreme, jer se koronavirusi često dele na genetske informacije i mutiraju u procesu koji se naziva rekombinacija
Međutim, istraživanja su pokazala tri odeljka genetskih informacija o virusu, za koja se čini da ih rekombinacija ne dotiče. Analiza ovih delova otkriva da SARS-CoV-2 i virus koji je sličan njemu kod slepih miševa, zvani RaTG13, imaju zajedničkog pretka.
Naučnici su proučavali tri dela DNK, dobili su tri različite godine kada se virus odvojio od svoje početne faze sarbekovirusa, podgrupe koronavirusa kojoj pripada SARS-CoV-2. Te godine su 1948, 1969 i 1982, "što ukazuje da faza od koje potiče SARS-CoV-2 već decenijama neprimetno kruži kod slepih miševa", kažu naučnici u svom novom istraživanju.
Takođe je utvrđeno da SARS-CoV-2, ima čak 96% sličanosti sa RaTG13 koji je pronađen u slepim miševima 2013. godine
Naučnici upozoravaju da virus postoji između 40 i 70 godina i zato slepi miševi mogu da sadrže i druge koronaviruse koji mogu da zaraze ljude. Iz prethodnih studija poznato je da virus prelazi na ljude zahvaljujući specifičnom mestu na virusnoj površinskoj igli, poznatoj kao domen koji veže receptore (RBD).
To omogućava da se šiljak virusa može vezati za ACE2 receptor u ljudskim ćelijama i otključava odbrambeno telo, omogućavajući virusu da pukne. Najsličnija stvar RBD SARS-CoV-2 sa drugim virusima vidi se u pangolinama. Ranije se ta činjenica koristila za inkriminaciju pangolina i smatralo se da je "odskočna daska" da virus pređe sa slepog miša na čoveka, ali je prema najnovijim istraživanjima, to je malo verovatno.
Pročitajte još: Dete lečite ČAJEM, a ne znate da su NANA i još nekoliko BILJAKA OPASNE za njih
Umesto toga, pangolini su u istom odnosu kao i ljudi, ali je RaTG13 imao sposobnost da zarazi ljude kada se dva virusa razilaze. Međutim, od desetaka koronavirusa prethodno identifikovanih kod slepih miševa, nije pronađen nijedan drugi sarbekovirus sa jedinstvenim RBD, čak ni RaTG13. Nakon što su se dva virusa raspala, RaTG13 je verovatno mutirao i poništio svoju sposobnost da inficira ljudske ćelije.
Pročitajte još: OVO može da zaustavi korona virus? Proteinski LEK koji dvostruko povećava bela krvna zrnca
- SARS-CoV-2 sekvence koje vežu receptore do sada su pronađene samo u nekoliko pangolinskih virusa - rekao je profesor, Dejvid L Robertson i dodao: - Iako je moguće da su pangolini delovali kao posrednici koji olakšavaju prenos SARS-CoV-2 na ljude, ipak, ne postoje dokazi koji bi nagoveštavali da je infekcija pangolinom zahtevom da virusi sa slepih miševa to rade. Umesto toga, naše istraživanje sugeriše da je SARS-CoV-2 verovatno razvio sposobnost repliciranja u gornjim disajnim putevima i kod ljudi i kod pangoline.
Pročitajte još: NAJKRAĆA LEKCIJA O STRESU: "Spustite čašu!"
Akademici kažu da ova studija opet naglašava opasnost koju predstavljaju zoonotske bolesti, gde patogen skače sa jedne vrste na drugu. Slepi miševi su se razvijali vekovima kako bi živeli i stvorili na desetine koronavirusa, kao i da bilo koji virus koji oni proizvode mogao bi biti poguban i zarazan za ljude.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU