Reinkarnacija Sfinge (FOTO)
Inženjer Jozef Koucki je sedamdesetih godina prošlog veka za "Češku Zbrojovku" osmislio jednu od najuspešnijih savremenih konstrukcija velikokalibarskih pištolja. Uz legendarni Kolt M-1911, ČZ-75 je najviše kopirano ručno oružje.
Pročitajte još: Ovo je jedno od OMILJENIH LETOVALIŠTA SRBA! Masaže dostupne svima NON STOP, a test na koronu NE TREBA (FOTO)
Jedan pištolj zasnovan na ovoj platformi ima besprekornu reputaciju. To je švajcarski Sfinks.
Pročitajte još: “SREDNJA ŽALOST” iz Remingtona (FOTO)
Sjajna ergonomija, foto: Dragan Šaponjić
Na testovima se pokazao kao značajno pouzdaniji, a preciznost je bila za 25% bolja od prestižne ČZ SP-01 i to sa subkompakt Sfinks modelima! Nesporno, to je oružje premium klase proizvođeno u pogonu male kompanije iz Tuna u Švajcarskim Alpima. Na žalost, dobri proizvođači nisu uvek uspešni trgovci pa je “Sfinks”, posle nekoliko promena vlasnika, bankrotirao.
Blago redizajniran
Sve površine su odlično obrađene i uklopljene, foto: Dragan Šaponjić
Pre dve godine na sajmu IWA 2018. u Nirnbergu posetili smo štand novoosnovane švajcarske kompanije simboličnog imena “Feniks”. Izloženi pištolji su neodoljivo podsećali na “ugašeni” Sfinks. Razgledanje, isprobavanje, razgovor sa osobljem i na kraju se pojavljuje nama odranije poznato lice. Da, "Sfinks" jeste bankrotirao, ali proizvodni pogon, mašine i zalihe delova otkupio je stari vlasnik. Otuda se i javila ideja za ime. Feniks je mitska ptica koja se uvek iznova rađa iz sopstvenog pepela.
Pištolji Feniks su blago redizajnirani u odnosu na Sfinks. Po silueti i finiširanju to je nesumnjivo oružje iz iste kuće. S obzirom da je kompanija registrovana tek nekoliko mesecipre sajma, za sklapanje izložbenih modela iskorišćeni su delovi zatečeni na zalihama. Ali, primetne su i neke razlike. Izbor ponuđenih kalibara je isti, 9 mm Para, 9x21 IMI, .357 SIG, .40 SV, .45 ACP u dvorednim okvirima povećanog kapaciteta.
Očekivano visok kvalitet obrade i finiša, foto: Dragan Šaponjić
Kod svih modela ostao je modularni dvodelni ram koji se sastoji od rukohvata sa štitnikom okidača i gornjeg dela po čijoj unutrašnjoj strani čitavom dužinom klizi navlaka. Materijal je po izboru kupca, nerđajući ili alatni čelik, aluminijumska legura, titanijum ili polimer. Zavereničkim tonom, rekli su nam da razmišljaju od ekskluzivnoj seriji od damaskus čelika.
Izvrsna udobnost rukohvata
Novi ramovi imaju neke detalje i dimenzije koje se razlikuju od prethonih serija. Rukohvati mogu biti potpuno glatki, sa diskretnim udubljenjima za prste ili čekirani tj. pažljivo narezani da spreče klizanje u šakama. Na dnu svakog rukohvata se nalaze proširenja u obliku diskretne “suknjice” koja olakšavaju brzo prepunjavnje. Na zadnjoj strani rukohvata u zoni koja naleže na koren dlana je izmenjiv insert koji može imati teksturu po želji, a materijal odgovara onom koji je korišćen za izradu stranica drške. Izbor materijala za drške je praktično neograničen, a najpopularniji su eloksirani aluminijum u različitim bojama i kompozit G-10. Prepust iza udarača koji čuva strelca od povrede šake između palca i kažiprsta, sada je mnogo izraženiji i podseća na "dabrov rep". Širina rukohvata je odličnih 30 mm pa je udobnost izvrsna.
Izuzetni detalji za radno oružje, foto: Dragan Šaponjić
Gornji deo rama u prednjem delu ima sada neizbežnu Pikatini šinu sa čak šest pozicija za fiksiranje dodatne opreme. Novost su fino čekirane, velike bočne površine u zoni iznad okidača sa obe strane oružja, tamo gde ram može doći u kontakt sa palčevima strelca. U kojoj meri je ovo zaista od koristi ostaje diskutabilno ali svakako ilustruje posvećenost detaljima pri izradi.
Prvenstveno za sportske strelce
Sve komande su značajno uvećane, pa je utisak da su u Feniksu prvenstveno razmišljali o sportskim strelcima, jer za službenu upotrebu ili samoodbrambeno oružje ovo je više smetnja nego preimućstvo. Poluga za rasklapanje je istovremeno ustavljač navlake, a veliko, čekirano dugme za izbacivanje okvira jednostavno može da se prebaci na suprotnu stranu rama, u zavisnosti od dominantne ruke strelca. Strelac takođe bira da li će imati klasičnu manuelnu kočnicu, polugu dekokera ili kombinaciju ovih komandi. U svakom slučaju, sa obe strane rama nalazi se upadljivo, široko krilo tj. poluga kojom se lako rukuje uz umerenu silu i jasan "klik" u svakom položaju. Zahvaljući tome, ukupna širina oružja daleko je primerenija nošenju u otvorenoj spoljašnjoj futroli nego u nekom diskretnom modelu ispod odeće.
Nedovršeni primerci na štandu
Prilično široka ponuda - različite verzije na štandu, foto: Dragan Šaponjić
Vođica povratne opruge je pune dužine, izrađena je od masivnog čelika, a moguće je dobiti i teleskopsku varijantu sa dve suprotno namotane oruge (da se spreči uplitanje) koja ima ulogu amortizera i ublažava trzaj. Cevi se rade od nerđajućeg čelika i garantuju visoku preciznost, u rangu najboljih sportskih pištolja. Udarači imaju oblik trougla olakšanog bušenjem, a sa smanjenom masom dolazi veoma brz odziv što takođe podiže preciznost. Okidanje u SA modu je očekivano savršeno. Lagano, kratko i resko. A onda - iznenađenje! Kod DA okidanja ništa nije bilo kako treba.
Pištolji Feniks su blago redizajnirani u odnosu na Sfinks, foto: Dragan Šaponjić
Dug, težak, neujednačen hod uz primetno škriputanje. U neverici, isprobavamo još jedan pištolj, pa zatim još jedan" Svuda isto. Na kraju, dolazi vlasnik i uz tihi uzdah priznaje da je problem u vremenu. Jer, primerci na sajmu bili su u tom trenutku jedini pištolji sa oznakom Feniks pa jednostavno nije bilo vremena da se podese svi detalji.
Pročitajte još: Revolver kojim je šerif Divlji Bil Hikok ustrelio 100 ljudi
Moderna oprema, foto: Dragan Šaponjić
Istini za volju, svi izloženi primerci su bili besprekorni po finišu, uklapanju delova i svim funkcijama osim okidanja u DA modu. Mislim da se ovo može tolerisati uskrslom Feniksu. Reinkarnacija čuvenog Sfinksa svakako zaslužuje šansu.
Dragan ŠAPONJIĆ
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU