Danas je VELIKI SVETAC, ispoštujte OBIČAJE, a jedan GRAD U SRBIJI je po njemu dobio IME

21. 07. 2020. 000000 10:40

Foto: Depozit

Sveti velikomučenik Prokopije je hrišćanski svetitelj iz 4. veka. Rođen je u Jerusalimu. Ime po rođenju bilo mu je Neanije, a bio je vojvoda u službi cara Dioklecijana. 

Prema legendi, u vreme progona hrišćana, Dioklecijan je odredio Neanija da s jednim odredom vojske ide u Aleksandriju i tamo zatre hrišćane. Na tom putu desio se jak zemljotres nakon koga mu se obratio Bog rečima: „Neanije, kamo ideš, i na koga ustaješ?”. Na njegovo pitanje: „Ko si ti, Gospode? Ne mogu da te poznam”, pokazao se u vazduhu presvetao krst, kao od kristala, i začuo se glas: “Ja sam Isus raspeti Sin Božji, ovim znamenjem koje si video pobeđuj neprijatelje svoje, i mir moj biće s tobom”.

Pročitajte još: Andreju se u snu javila BOGORODICA sa PORUKOM, a onda je nastala PRVA RUSKA IKONA (FOTO)

Taj doživljaj potpuno je obrnuo i promenio život vojvode Neanija. 

Posle velikih mučenja bačen je u tamnicu, gde mu se opet javio Gospod Isus Hristos, koji ga je krstio i dao mu ime Prokopije. Jednog dana došlo mu je na tamnički prozor 12 žena i rekle su mu: "I mi smo sluškinje Hristove." Optužene za ovo one su bačene u istu tamnicu, gde ih je sveti Prokopije učio veri Hristovoj, a naročito tome kako će primiti mučenički venac. Zato se u činu venčanja pominje sveti Prokopije, pored bogovenčanog cara Konstantina i Jelene.

Pročitajte još: S kim SRBI dele najviše genetskog materijala? Možda će vas ove informacije RAZOČARATI!

Malo je poznata činjenica da je grad Prokuplje dobilo ime po Svetom Prokopiju.

U Nišu je pre Nemanjića postojao manastir Svetog Prokopija, gde se čuvala ruka svetitelja. Svetinja je kasnije, kad su Turci zauzeli Niš, preneta u Prokuplje, koje je i dobilo ime po ovom mučeniku. Sudbina moštiju nije poznata od 18. veka. I još mu Gospod reče: "ovim znamenjem koje si video pobeđuj neprijatelje svoje, i mir moj biće s tobom".

Pročitajte još: U Beogradu postoji knjiga od LJUDSKIH KOSTIJU i potpis poslednjeg PRAVOSLAVNOG CARA: Evo priče!

OBIČAJI NA SVETOG PROKOPIJA- šta treba, a šta ne treba raditi

U nekim krajevima Srbije narod smatra da je na dan Svetog Prokopija dobro venčavati se jer se ovaj svetac smatra zaštitnikom mladenaca koje blagosilja i pohodi.

Takođe, na današnji dan nikako nije dobro, kako kažu običaji, da se kopa ili sahranjuje.

U nekim krajevima Srbije, na Svetog Prokopija nije se ni kupalo.

Ovog sveca rudari smatraju svojim zaštitnikom, a smatra se i da je on čuvar dece.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU